Polis intiharlarının sosyal yönleri
Social sides of police suicides
- Tez No: 214702
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ BALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yaşadığımız toplum içinde her sokakta veya cadde de görmeye alıştığımız polisin sık sık intihar olayları ile basında gündeme gelmesi hiç şüphesiz ki üzücü ve toplum nezdinde çözülmesi gereken önemli bir problemdir. Zira devletin kişilere ulaşan ve otoriter eli olan polisin intihar etmesi görmezlikten gelinemeyecek kadar önemli bir vakadır. Ancak bu güne kadar gerek bu sorun üzerine yapılan araştırmalarda gerekse anket çalışmalarında intiharların nedenini psikolojik ve mesleki sorunlarda aranmış ve bu çerçeveden açıklamaya çalışılmışdır. Şüphesiz ki psikolojik ve mesleki sorunlar da bir ölçüde intihara zemin hazırlar ancak tam olarak intiharların temelindeki sorunu açıklamaya yetmez. Polisin yetiştiği; sosyal çevre, eğitim durumu, aile yapısı ile yaşadığı toplumun kültür anlayışı ile kendi kültür anlayışı gibi sosyal nedenlerin de, en az psikolojik nedenler kadar intihara zemin hazırlar. Nitekim bu çalışmada özellikle polis intihar vakalarına sosyal olay gözü ile bakılmış bu çerçeve ışığında meseleye yaklaşılmıştır. Araştırmanın birinci kısmında genel olarak intihar ve intiharın tanımı sosyolojini ve psikoloji dallarının intihara bakış açısı irdelenmiştir. İkinci kısmında ise intiharlar ve polis intiharları, ülkemizdeki polis intiharlar ile diğer ülkelerdeki polis intiharları karşılaştırmaları yapılmıştır. Polisin eğitim, ekonomik, çalışma koşuları, meslek sorunları, meslek saygınlığı incelenmiş,sosyal olayların polis intiharlarına etkileri ele alınmış bununla birlikte polis intiharlarına karşı kurum,toplum,birey ve ailenin sorumluluklarına değinilmiştir.Üçüncü ve son kısımda İstanbul örneği adı altında 24 örnek olay incelenmiş polis intiharlarının sosyal boyutu üzerine değerlendirmeler yapılmıştır.Sonuç kısmında ise genel bir değerlendirme yapılarak çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The police that we have got used to see everday at each stret or avenue in the society welive, bocemes the first news with their frequent suicides.This undoubtedly makes us sad andİs an importanat problem that should be solved according to the society. However, the suicide of the police is an event that cannot be ignored. But till now, the reason of the suicides is not regarded as psychological and occupational problems either in the researches made on this problem or in inquiry studies. And this point of view is not used to solve the problem. Undoubtedly, psychological and occupational problems partly prepares basis but this is not absolutely enough to explain the problem at the basis of the suicides. The social reasons,such as the social enviroment the police upbrings, his educational condition, family structure; the cultural understanding of his own and of the society he lives also prepares basis to suicides at least as psychological resons do. Already, in this study, the police suicides are considered as a social event and dealt with in this respect. In the first part of the research, in genaral, suicide and its description, the points of view of Sociology and and psychology about the suicide are investigated. In the second part, the comparison of genaral suicides and police suicides, the police suicides in our country and the police suicides in other countries have been done. Economy,working conditions,Professional problems and Professional respect has been analysed;and the effect of the social events to the police suicides have been taken into account beside this;the responsibilities of the community,society,individual and also family has been taken into consideration. In the 3rd and lasd section;by the name of Istanbul example ,24 cases have been analysed and then evaluations have been made on the social dimension of the police suicides.In the last section,a general evaluation has been made and some solutions have been offered.