KOBİ'lerde yenilik türlerinin analizi ve yenilik engellerinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
The analysis of types of innovation on SME's and a research for determination of innovation barriers
  1. Tez No: 214701
  2. Yazar: ÖZGÜR GÜNAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYKUT BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yenilik kavramı, son yıllarda üzerinde oldukça durulan ve yönetim alanında en çok ilgi gören konuların basında gelmektedir. Teknoloji, ürün çesitliligi, ortak pazar anlayısı ve müsteri istekleri, organizasyonları yenilik konusunda daha proaktif olmaya itmis, yeni stratejiler gelistirmek zorunda bırakmıstır. Sürdürülebilir rekabet avantajı saglamak ve bunu koruyabilmek için organizasyonlar; ürün, süreç, pazarlama, organizasyon gibi yenilik türlerini sürekli gelistirme ve yenileme ihtiyacı duymaktadır. Organizasyonlar yenilik çalısmalarında içsel ve dıssal olarak yenilik engelleri ile karsılasırlar. ste bu yenilik çalısmalarında, engellerin iyice analiz edilmesi ve hangi desteklerin kullanacagının belirlenmesi gerekir. Yenilik ve yenilik çalısmalarında karsılasılan engeller, yardımcı kurum, kurulus ve ilgili desteklerin yardımı ile önemli ölçüde asılabilir. Tezde yenilik kavramı, yenilik türleri, KOB'ler ve yenilik engelleri kısaca ele alınacaktır. Daha sonra konu ile ilgili durum tespitine yönelik tanımlayıcı nitelikte bir arastırmaya yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
At last years, innovation has become the first dwell upon a subject and interested topic in management. Tecnology, product variety, common market and customer request make the organizations more proactive and force them improve strategy. For gain a continuous competence advantage and save it, organizations need to continuously improve and renew product, process, marketing and organizational innovation. Organizations come across interior and exterior barriers with innovation studies. n this innovation studies needs to determined and analised completely which supports used. The barriers in innovation and innovation studies can be surpassed in great rate with supporters help. In this thesis innovation, types of innovation and innovation barriers in SMEs will be explained briefly. And then, there will be discussed a descriptive study about the relevant subject.