Şirketlerin uluslararasılaşma süreci ve Kahramanmaraş'ta bir alan çalışması
Internationalization process and an empirical study in Kahramanmaras
- Tez No: 214715
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Uluslararasılaşma küreselleşen dünya'da şirketlerin artan rekabet ve yeni pazarlara açılma isteği ile ister istemez girmek zorunda oldukları bir süreçtir. Bu süreç tüm dünyada olduğu gibi Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren şirketler içinde hayati öneme sahiptir. Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren şirketlerde bir takım zorluk ve engellerle karşılaşsalar da rekabet güçlerini artırmak için bu süreçte yer almaya çalışmaktadırlar.Bu tez çalışmasının amacı Kahramanmaraş'taki şirketlerin Uluslararasılaşma sürecini, bu süreçteki yerlerini ve karşılaştıkları sorunları tespit etmek ve ileride şirketlerin uluslararasılaşma konusunda neler yapmayı planlamakta olduklarını belirlemek ve şirketlere faydalı olacağı düşünülen bazı önerilerde bulunmaktır.Çalışma genel olarak iki kısım halinde ele alınmıştır, çalışmanın ilk kısmında uluslararasılaşma süreci ve uluslararasılaşma stratejileri gibi teorik konular ve Kahramanmaraş sanayi'nin durumu ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında ise, Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren şirketlerin uluslararasılaşma davranışlarını ölçmeye yönelik bir alan çalışmasına ve sonuçlarının analizlerine yer verilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre: şirketler ihracat başta olmak üzere çeşitli uluslararasılaşma stratejilerini kullanmakta ve bu süreçte birçok problemle karşılaşmaktadırlar. Araştırmanın son kısmında ise sonuçlarla ilgili genel bir değerlendirme yapılmış ve bu çerçevede şirketlere uluslararasılaşma sürecinde daha başarılı olmaları için tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Companies have to be involved in the internationalization process due to increasing globalization, competition and their demand to access to new markets. This process is vital for the companies across the world as well as companies in Kahramanmaras. Although companies face several problems in this process, they have to be in this process in order to increase their competitivenes.The aim of this study is to assess current activities of firm in Kahramanmaras in terms of internationalization. The study also tries to identify the problems faced and future plans in terms of internationalization process.The study consist of two parts: while the first part presents the internationalization process and internationalization strategies and the industry in Kahramanmaras, the second part involves measuring the international activities of firms in Kahramanmaras and the analyses and evaluation. According to the result, companies engage in international activities mainly, export and other types. Several problems are faced in this process. The study finds that companies involved in this study also plan to take part in other types of internationalization strategies. The study concludes with general evaluation of the results along with some recommendation for the companies to be successful in internationalization process.