Paradoxical politics of power, language, and truth in Orwell's nineteen eighty-four
Orwell'ın nıneteen eıghty-four romanında paradoksal güç, dil ve gerçek politikaları
  1. Tez No: 214730
  2. Yazar: ZEYNEP ARSLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERTUĞRUL KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Antidemokratik? rejimlerin özelliklerini göz önüne serdigi düsünülen Nineteen Eighty-Four, gelecek nesillere yönelik bir uyarı olarak dar kapsamda yorumlanmıstır. Ancak, Orwell, romanda belirli bir siyasi sisteme karsı savunucu veya saldırgan bir tutum izlemez. Sadece politik sistemlerin merkezinde degil, aynı zamanda yasamın merkezinde yer alan güç iliskilerini açıga çıkarır: Güç iliskilerini dil baglamında inceler ve bu iliskilerin temelini olusturan paradoksların gerekliligini vurgular. Güç, dil ve gerçek arasındaki iliski her zaman tartısma konusu olmustur. Gerçek, dil ile olusturulur ve dilin gerçegi olusturma özelligi, onu güç iliskilerinin ayrılmaz bir parçası yapar. Sonuçta, Orwell, gücünün devamını saglamak için paradoksları araç olarak kullanan Oceania isimli bir devleti anlatarak, güç politikalarının paradoksal yapısını ortaya çıkarır. Orwell, güç iliskilerini inceleyerek güç, dil ve gerçek arasındaki etkilesimli iliskiyi tartısmaya sunar.
Özet (Çeviri)
Thought to be revealing the features of ?undemocratic? regimes, Nineteen-Eighty Four has been narrowly interpreted as a warning for future generations. Orwell, however, is not defensive or aggressive about any certain political system in the novel. In this respect, he solely uncovers the power relations that are central not only to all forms of political systems, but also to life itself. He analyzes power relations within the context of language, and emphasizes the necessity of paradoxes which underlie these relations. The relationship among power, language, and truth has always been a controversial subject. Reality is shaped by language, and this reality-constructing capacity makes linguistic systems integral to power relations. Finally, by depicting a state called Oceania which uses paradoxes as a means of continuing its power, Orwell reveals the paradoxical nature of power politics. Through an analysis of power relations, Orwell brings under discussion the interactive relation among power, language, and truth.