The European union enlargement and turkey: A cultural approach
Avrupa Birliği genişleme süreci ve Türkiye: Kültürel yaklaşım
- Tez No: 214729
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL BOZDAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Religion, History, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez, Avrupa Birliği'ni bir arada tutan ortak kültürel değerleri incelemeyi hedefler. Avrupa kimliğinin Türkiye ? AB ilişkilerine etkisini irdeler. Avrupa Topluluğu ekonomik beklentiler sonucu kurulmuştur ancak Soğuk Savaş'ın sona ermesi ve Doğu Avrupa'nın Sovyetler Birliği'nden ayrılması ile kimlik konuları önemli olmaya başlamıştır. Üye devletlerin ekonomik beklentilerinin karşılanması daha fazla yetkinin Avrupa Birliği'ne devredilmesini ve uluslar üstü bir organizasyon halini almasını sağlamıştır. Günümüzde Avrupa Birliği yirmi yedi devletten oluşmaktadır. Bu sebeple, organizasyonu bir arada tutabilmek için ortak kültürel kimlik ve aidiyet hissinin yaratılması gerekmektedir. Avrupa kimliğinin oluşmasında dinsel ve tarihsel faktörlerin etkisi incelenmektedir. Türkler Avrupalılar tarafından tarih boyunca nasıl algılanmışlardır? Avrupa Birliği'nin Türkiye ile bütünleşmesini engelleyen kültürel faktörler nelerdir? Kültürel faktörlerin Türkiye-AB ilişkisinde önemi incelenmiştir. Önemli politik lider ve düşünürlerin ortak Avrupa kültürel mirası, Türkler ve Türkiye ?AB üyelik süreci üzerine görüşlerinden örnekler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the common cultural values that hold the EU together. The effect of European identity on Turkey ? EU relationship is examined. The EC was founded because of economic expectations but with the end of the Cold War and break down of East Europe from the USSR, identity issues began to rise as a consequential subject. The satisfaction in the economic expectations resulted with the increase in the authority of the EU as a supranational organization. At present, EU has twenty seven members. Therefore, a common culture is needed to hold the union together and to create a sense of belonging to the EU. The influence of historical and religious values on forming a European identity is examined. How does Europe perceive Turks throughout history? Why does European Union hesitate to embrace Turkey? What diversifies Turkey from the EU in the cultural aspect? The effect of cultural values on Turkey ? EU relationship is analyzed. The discourses of important political leaders and thinkers on the importance of common cultural heritage and their comments on Turks and Turkey?s membership process are presented.