New culturalism and a critical analysis on post-colonial identity
Yeni kültürlenme ve sömürgecilik sonrası kimlik üzerine eleştirel bir çalışma
- Tez No: 331121
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN YİĞİTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma öncelikle post sömürgeciliğin görünürde zıt kutupları olan ezenezilenini yakın perspektiften değerlendirmeyi amaçlamış, iç içe geçmiş kavramları kendi çelişkili kavramsallaştırmalarıyla birlikte ele almıştır. Birinci bölüm sömürgeci söylemin iç ve dış alanlarıyla birlikte, kültürel pratik ile sömürgeci deneyim arasındaki alanı görmek için onların kapsayıcı politikalarından zorunlu olarak bahsetmiştir. İkinci bölüm sömürgeci temsillerde kültürel kimlik oluşumunun etnik yapı, ırk, dil, sosyal durum ve melez kimlikler üzerinden şekillenen ayrımcı politikalarını çözümlemeye çalışmıştır. Son bölüm sömürgeci süreci alt kimlikler ve güç ilişkilerine odaklanarak deşifre etmeyi amaçlamıştır. Sonuç olarak çalışma tez boyunca `yeni kültürlenme? olarak isimlendirdiğim yeni bir kimlik okumasının gerekliliğini ortaya koymuştur. Çalışma, Batıcı kimlik oluşumunu meşrulaştırma, etiketleme ya da inkar etme niyetinde değildir. Ayrıca yalın bir tarafsızlık da sergilememektedir. Her şeyden öte borçlu olduğumuz insanlığa hizmet etmeyi uman bir anlamlandırma sürecinde olma gayesindedir.
Özet (Çeviri)
This study primarily aimed to analyze post-colonialist seemingly polarized sides of the oppressor/oppressed from close perspectives and discussed related nested concepts with their own paradoxal conceptualizations. The first chapter of the research necessarily mentioned about the internalized areas of interior and exterior colonial discourses, additionally about their inclusive politics to see the space between what was cultural practice and what was colonial experience. The second chapter attempted to analyze schismatic tendencies based on ethnicity, race, language, social status and hybrid identities in colonial representations. The last chapter aimed to decode the colonial process focusing on sub-identities and power relations. Consequentially, it put forth the need of a new reading of identity labeled as `New-Culturalism? (my conceptualization). It doesn?t intent to legalize, label or deny the process of Western identity formation. It also doesn?t reflect a plain objectiveness; above all, it aims to be in the process of sense-making that will hopefully serve to humanity to what we are indebted.