Pkk terör örgütünün siyasallaşma girişimi ve Türkiye
The political attemption of pkk terror organization and Turkey
  1. Tez No: 214770
  2. Yazar: SELMA ULUTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKERİYA KURŞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Dünya dengelerindeki değisim ve uluslararası iliskilerdeki farklılasmalar, sıcak savasların yerini, soğuk savaslara bırakmasına neden oldu. Soğuk savasın gereği olarak ortaya çıkan psikolojik savas türü ve bu savasın vazgeçilmez unsuru düsük yoğunluktaki çatısmalar Amerika'ya yapılan saldırı ile birlikte ?Küresel Terör? kimliğini kazanmıs oldu. Türkiye'de terörün sebebi içinde bulunduğu kosullarından kaynaklanmaktadır ve dısardan desteklenmektedir. Türkiye dısardan gelen dıs tehdide ve içerden kaynaklanan iç tehdide karsı ilk önce kendi iç kalesini güçlendirmelidir. Daha sonra da, uluslar arası toplumun onurlu bir üyesi olarak kendi Ulus-Devlet (Milli) politikasını etkin ve tavizsiz bir sekilde uygulamalıdır. Bu politika Türkiye'nin sadece yakın geleceğini değil, uzak geleceğini de kapsamalıdır. Eğer Türkiye bulunduğu coğrafyadaki tarihi, kültürel, siyasi, ekonomik ve askeri birikimini ve gücünden kaynaklanan potansiyeli ile proaktif davranarak, yeni politikalar ve yeni çözümler üretemezse, baskaları tarafından üretilmis olan çözümleri ve hareket tarzlarını, küçük pazarlık payları ile kabul etmek zorunda kalacaktır.
Özet (Çeviri)
The change in global balances and segregation in international relations, have replaced the conventional warfare with ?cold wars?. Psychological warfare which is developed as a reason to carry out cold war and, small hostile confrontations which are invaluable assets of a cold war, especially with the recent terrorist attacks directed to U.S.A., have reformed a new concept called ?Global Terrorism?. The reasons behind the terror in Turkey are the conditions of Turkey itself, and the support to terror by the forces out of Turkey. First of all, Turkey must strengthen its internal defenses to confront the threats which are caused by both internal and external forces. After that, being an honorable member of the international community, Turkey has to enforce its own national policies effectively and without compensation. This policy shouldn?t only be short term but instead must be applied as a long term policy. If, Turkey shall not use the potential from the historical, cultural, political and the economical power of the geography which it resides, and the power of the martial accumulation, and if Turkey will not act proactively, without producing new policies and solutions, Turkey has to accept the solutions and plans of acts which are produced by others and also which have small chances for negotiation.