Seismic performance evaluation of dual reinforced concrete systems design according to turkish seismic code 2007
Süneklik düzeyi bakımından karma taşıyıcı betonarme sistemlerin 2007 deprem yönetmeliği'ne göre performans değerlendirmesi
- Tez No: 214793
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY AYDINOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, Türkiye Deprem Yönetmeliği'nde (2007) tanımlanan süneklilik düzeyi bakımından karma taşıyıcı sistemlerin lineer olmayan statik analiz yöntemi ile incelenerek performans değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Bu amaçla, Deprem Yönetmeliği'nde (2007) (2.5.4.1(c)) tanımlanan ve perdelerin tabanında deprem yüklerinden meydana gelen kesme kuvvetlerinin toplamının, binanın tümü için tabanda meydana gelen kesme kuvvetine oranı ( ? S) 0.4 ve 2/3 değerleri arasında kalacak şekilde örnek bir betonarme bina dizayn edilmiştir. Seçilen bina 6 katlı dişli döşeme sistemli ve her iki yönde ikişer tane olmak üzere toplam dört adet perdeli çerçeveli bir sistemdir. Ayrıca bina x ve y eksenlerine göre simetrik olarak tasarlanmıştır.Lineer olmayan analiz yönteminde, modal yükleme şekli kullanılmıştır. Birinci (dikkate alınan doğrultudaki hakim) mod şekli dikkate alınarak bina performans değerlendirmesi yapılmıştır. Kapasite spektrum metodunu içeren itme analizi, şiddetli depremlere maruz kalan binaların elastik kapasitelerini aştıktan sonra nasıl davranacaklarını gösteren bir metotdur.Bu itme analizi sonucunda, rölatif kat ötelemeleri, plastik mafsal dönmeleri ve şekil değiştirme değerleri elde edilmiştir. Hesaplanan bu değerler, 2007 Deprem Yönetmeliği'ndeki (7.6.9) limit değerlerle karşılaştırılarak binanın performans değerlendirilmesi yapılmış ve sonuçlar tablolar halinde sunulmuştur.Seçilen örnek bina için, 50 yıllık bir süre içinde aşılma olasılığı %10 olarak tanımlanan tasarım depremi etkisi altında can güvenliği (LS) performans seviyesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the dual reinforced concrete frame systems of mixed ductility level which are described in Turkish Seismic Code, 2007, (TSC ?07) by using Nonlinear Static Analysis (Pushover Analysis) for evaluating the seismic performance of these reinforced concrete buildings. For this purpose, a sample reinforced concrete structure is used according to Turkish Seismic Code, 2007, (2.5.4.1(c)), to evaluate the performance where the ratio of the sum of base shear developed at the bases of solid structural walls under seismic loads to the total base shear developed for the entire building is between the values 0.4 and 2/3 (0.4< ? S