İlköğretim denetmenlerinin etik davranışlarına ilişkin öğretmen görüşlerinin değerlendirilmesi Diyarbakır ili örneği
Evaluation of the teacher views related to the behaviours of primary supervisors Diyarbakir province sample
  1. Tez No: 214794
  2. Yazar: SEMRA AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABİDİN DAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Arastırmanın genel amacı, ilkögretim denetmenlerinin etik davranıslarına iliskin ögretmen görüslerini Diyarbakır ili örneginde egitim düzeyi / cinsiyet / kıdem / bulunulan kademe degiskenleri itibariyle betimlemektir. Bu genel amaca baglı olarak öncelikle etigin dogası, egitim denetimi etigi, Türk egitim sisteminde güncel etik durus ve ilkögretim denetmenlerinin etik davranısları kuramsal olarak çözümlenmis; sözkonusu kuramsal hazırbulunusluluk baglamında ögretmen görüsleri ilkögretim denetmenlerinin ders denetimi bazında etik duyarlılıgına iliskin bireysel ve genel egilimler alt soruları itibariyle çözümlenmistir. Arastırmanın evrenini, 2006-2007 ögretim yılında Diyarbakır il merkezinde bulunan Milli Egitim Bakanlıgı'na baglı 89 resmi ilkögretim okulunda görevli 2800 ögretmen olusturmaktadır. Arastırmanın örneklemini ise, random yöntemiyle seçilen 40 ilkögretim okulundaki 880 ögretmen olusturmaktadır. Bu okullarda 880 ögretmene anket uygulanmıs, ancak 837'si arastırmaya katılmıstır. Arastırmaya katılan deneklerin evreni temsil etme oranı % 29.8' dir. Verilerin toplanmasında arastırmacı tarafından gelistirilen 41 maddeden olusan anketten yararlanılmıstır. Arastırma sonucundan elde edilen verilerin çözümlenmesi, SPSS (Statistical Package for the Social Science) for windows 9.0 programından yararlanarak yapılmıstır.Verilerin analizi ve yorumunda yüzdelik, t-testi, varyans analizi (one-way) ve scheffé testinden yaralanılmıstır. Anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıstır. Hipotez testi sonucunda ulasılan kritik bulgular sunlardır; ? lkögretim denetmenlerinin etik davranıslarına iliskin ilkögretim ögretmenlerinin görüsleri arasında egitim düzeyi, cinsiyet ve bulunulan kademe degiskenlerine göre anlamlı fark saptanmamıstır. Mesleki kıdem degiskenine göre ise, 6-10 yıl ile 21 yıl ve üzeri çalısan ögretmenlerin görüsleri arasında anlamlı fark saptanmıstır. ? Genel olarak arastırmaya katılan ögretmenlerin ilkögretim denetmenlerinin etik davranıslarına iliskin görüslerine bakıldıgında ?orta derece? de katıldıkları saptanmıstır. Ögretmenlerin, etik davranıslardan ? herhangi bir gruba üyeliklerini simgeleyen takıları (rozet, kravat ignesi vb.) takmaz? ifadesine en çok katıldıkları, diger taraftan ?denetim zamanını önceden haber verir? ifadesine ise en az düzeyde katıldıkları saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
The general aim of the study is to make a description of education level, sex, priority and echelon variables from the teacher?s point of view limited to Diyarbakır province sample related to the ethical behaviours of primary supervisors. Related to this general purpose, firstly the nature of ethics, education supervision ethics, current ethics attitude in turkish education system and the ethical behaviours of the primary supervisors were analysed theoretically. The teacher views in the context of theoretic readiness were solved as individual and general tendencies bottom questions about the ethical sensibility at course supervision. The population of study is recruited teachers who work in primary schools from Diyarbakır Province Centre between 2006 and 2007 years of education.There are totaly 2800 teachers assigned in 89 official primary schools of the Ministry of National Education. As the sample of the study is composed of 880 teachers assigned in 40 primary schools that were selected by random method. Surveys were applied on 880 teachers and 837 teachers answered the surveys. The proportion of representing the population about the subjects attended the survey is % 29.8. The questionnaire including 41 items which was developed by the researcher was used to gather data. Analyzation of the data obtained at the end of the research was done by the SPSS (Statistical Package for the Social Science) for windows 9.0 system program. Percentage, Ttest, variance analysis (one-way) and sheffé test were used for the analysis and the commentary of the data. Meaningful level was decided as 0.05. These are the consequences of the analysis of the data: ? According to education level, sex and echelon variables, any of meaningful difference was determined among the views of primary teachers related to the attitudes of primary supervisors. According to priority of profession variable, a remarkable difference was determined between the views of 6-10 years with 21 years and up working teachers. ? In general, as looking at the views of the teachers who attended the survey related to the ethics attitudes of primary supervisors, It was determined that they attended ?middle? degree. The teachers attended ?They don?t wear any jewellery (rosette, necktie pin etc.) that symbolize their candidates for any groups? the most, ?They inform the supervision time before? the least.