Betonarme bir taşıyıcı sistemin deprem performansının değişik yöntemlerle karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Seismic performance assessment of reinforced concrete structure according to three different method and comparison of results
- Tez No: 293816
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ CELEP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Mevcut yapı stokunun deprem güvenliğinin değerlendirilmesi ve gerektiğinde yapıların güçlendirilerek deprem nedeni ile yaşanabilecek can ve mal kaybının azaltılması, günümüzde inşaat mühendisliğinin önemli çalışma konuları içersinde yer almaktadır. Kapasite tasarımı ilkeleri olarak bilinen kurallar sayesinde, doğrusal yöntemlerle (kuvvet esaslı) tasarlanmış yapıların deprem etkisi altında malzeme bakımından doğrusal olmayan bir davranış sergilemesi günümüz yönetmeliklerinde istenen bir durumdur.Bu tez çalışması kapsamında bu yöntemlere ait özet bilgiler verildikten sonra, kuvvet esaslı yöntem ile tasarlanan bir betonarme sistemin kuvvet ve şekil değiştirme esaslı değerlendirilmesi yapılarak yapının nasıl bir deprem performansı sergilediği incelenmiştir.Dört bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde, konuya giriş yapılmış ve binaların deprem performansının değerlendirilmesi konusunun ne amaçla ortaya çıktığı açıklanmıştır.İkinci bölümde, 2007 yılında yürürlüğe giren ?Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik? kapsamında yönetmeliğin yedinci bölümde bulunan mevcut yapıların değerlendirilmesi ile ilgili genel kurallar ve yönetmelik şartları açıklanmıştır.Üçüncü bölümde, 2007 yönetmeliğine göre tasarlanmış sekiz katlı perde ve çerçeve yatay taşıyıcılı betonarme bir okul binası için yönetmeliğin yedinci bölümünde bulunan üç farklı yönteme göre performans düzeyleri belirlenmiştir. Kullanılan yöntemlerden doğrusal elastik değerlendirme yaklaşımı, kuvvet esaslı bir yaklaşımdır. Diğer iki yöntem olan artımsal eşdeğer deprem yükü yöntemi ve zaman tanım alanında doğrusal olmayan hesap yöntemi ise şekil değiştirme esaslı yöntemlerdir.Dördüncü bölümde, yukarıda bahsedilen yöntemler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of existing reinforced concrete buildings and if necessary making reduction in loss of life and property owing to earthquake by strengthening buildings are among the main study subjects of the civil engineering. Design of structural elements based on capacity design principles provides an opportunity to design the elements so that they have inelastic deformation capacity even if they are designed by using the linear (force-based) method.In the context of this thesis, after giving brief information about these methods, seismic performance of a reinforced concrete structure that was initially designed according to the force-based design method is evaluated based on the force and deformation controlled design requirements.The thesis consists of four chapters. In the first chapter, general information about the content of the thesis is given and the necessities of the seismic performance assessment for the structural design are explained with its reasons.In the second chapter, code principles and requirements about the seismic evaluation of existing structures are explained based on the Chapter 7 of Specifications for the Structures to be Built in Seismic Zone (a.k.a Turkish Seismic Code 2007 ?TSC-07?).In the third chapter, seismic performance level of 8-story reinforced concrete structure that is a dual-system school building with structural walls and moment resisting frames is evaluated according to three different methods included in Chapter 7 of the TSC-07 code. One of the assessment methods used in the evaluation is force-based linear elastic method. Other two methods are deformation-based methods, which are incremental equivalent earthquake load method and non-linear time history method.The results obtained from the assessment according to these three methods are compared in the last chapter.