“Duygusal zeka-akademik başarı etkileşimine ilişkin öğrenci görüşlerinin değerlendirilmesi (Dicle Üniversitesi örneği)
Opinions of the students related to interaction among emotional intelligence-academical success related to self evaluation-gender-attitude of the family in the example of University of Dicle
  1. Tez No: 214810
  2. Yazar: ÖZKAN KENARLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEHÇET ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırmanın genel amacı, yükseköğretim düzeyinde duygusal zeka-akademik başarı etkileşimine ilişkin öğrenci görüşlerini, Dicle Üniversitesi örneğinde kendini değerlendirme-cinsiyetailenin tutumu değişkenleri itibariyle betimlemektir. Bu genel amaca bağlı olarak, öğrenci görüşleri duygusal zeka-akademik başarı etkileşiminin güncel ve olası eğitimsel sonuçları bağlamında irdelenmiştir. Araştırma, Dicle Üniversitesinin Fen-Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesinde öğrenim gören toplam 532 üniversite öğrencisi üstünde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılan Duygusal Zeka Ölçeği Ergin, İşmen, Özabacı tarafından 1999 yılında geliştirilmiştir (Ergin ve ark. 1999). Ölçek, Kendi Duygularını Anlama, Karşısındakinin Duygularını Anlama ve Duyguları Yönetme olmak üzere 3 alt test ve 108 maddeden oluşmaktadır. 9 yaş ve üstündeki tüm bireylere uygulanmakla birlikte uygulama için zaman sınırlaması yoktur. Ayrıca öğrencilerin sosyodemografik özelliklerini ortaya koymak amacıyla bir anket geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Duygusal Zeka Ölçeği Test ve Alt Testleri ile akademik başarılar arasındaki ilişkilerin ortaya konulması amacıyla, iki sürekli değişken arasındaki ilişkiyi hesaplamada kullanılan Pearson Momentler Çarpımı Korelesyon Katsayısı hesaplanmıştır. Duygusal Zeka Ölçeği Test ve Alt Testlerinin akademik başarıyı yordamada önem sıralamasını yapmak amacıyla, bağımsız değişkenle ilişkili olan iki ya da daha çok bağımsız değişkene dayalı olarak bağımlı değişkenin tahmin edilmesine yönelik bir analiz türü olan çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. İlişkisiz iki ya da daha çok örneklem ortalaması arasındaki farkın sıfırdan anlamlı bir şekilde farklı olup olmadığını test etmek amacıyla tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Son olarak iki ilişkisiz ortalama arasındaki farkın manidarlığı test amacıyla da ilişkisiz t testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına genel olarak bakıldığında duygusal zeka ile akademik başarılar arasında değişen sonuçlar elde edilmiştir. Yapılan bu araştırmada bazı bölüm öğrencilerinin duygusal zeka puanları ile akademik başarıları arasında ilişkiler bulunurken bazı bölümlerde de anlamlı ilişkilere rastlanmamıştır. Duygusal Zeka ile Akademik başarılar arasındaki ilişkilere bakıldığında özellikle Kendi Duygularını Anlama Alt Ölçeği ile akademik başarılar arasında ilişkiler olduğunu, Duyguları Yönetme ve akademik başarı arasında da hiçbir şekilde ilişki bulunmadığını araştırma bulguları ile belirtmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The general purpose of the research is to describe opinions of the students related to interaction among emotional intelligence-academical success related to self evaluation-gender-attitude of the family in the example of University of Dicle. Related to this general purpose,the opinions of the students are examined in the context of interaction among current and probable education probable educational result of emotional intelligence and academical success. The scale of Emotional intelligence used in the research was improved by Ergin, İşmen, Özbacı in 1999. The scale is established by 108 elements and 3 sub-test that are Understanding the own Emotions, understanding the Others? Emotions and managing the Emotions. The research can be applicated to all individuals above the age of 9 and no time-limit for the application. In addition; a survey is improved and applicated to put across the sociodemographic characteristics of the students. For putting across the relationship between Emotional Intelligence Tests and Sub-Tests and Academic Success, The Pearson Moments Multiply correlation is calculated that is being used for measuring between two continuous varieties. For the purpose of putting across the countdown of the priorities of understanding the academic success by Emotional Intelligence scale tests and subtests, plural regretion analysis is used. ?a king of analysis for guessing dependent variety that has relation with 2 or more independent variety concerning with independent variety. - One way variance analysis (ANOVA) is used for testing if it is very different from zero that the difference of the average between two or more unrelationed instances, Lastly, unrelationed t-test is used for testing the coherence of the difference between 2 unrelationed averages. Looking in general to the findings of the research, variable results are obtained between Emotional Intelligence and Academic Success. In this research we get coherence between Emotional Intelligence scores and Academic success for some faculties, but for some other faculties no meaningful relations. Looking to relations between emotional Intelligence and Academic Success it is possible to state bye the findings of the research that there?s a relation between the sub-scale of understanding the Own Emotions and Academic Success but no relations between Managing the Emotions and Academic Success.