Lozan Barış Konferansı'nda çözüme kavuşturulamayan sorunlar
Problems that couldn't be solved in Lozan Peace Agreement
- Tez No: 214813
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA SARIBIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Lozan Barıs Antlasması, ?stiklal Savasına son verme, Birinci Dünya Harbinin galipleri ile hesaplasma, hukuki ve siyasi yönden anlasmazlıkları çözümleme, yüzyıllardan beri sürüklene gelen problemlere çare bulma adına gerçekten önemli ve büyük bir eserdir. Kurtulus Savasından basarıyla çıkmıs, ?tilaf Devletlerinin zorla uygulatmaya çalıstıkları Mondros Mütarekesi ve Sevr Antlasmasının kabul edilemez hükümlerinden kurtulup yeni hür ve bağımsız bir devlet olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Türkiye olarak, kendilerini Birinci Dünya Harbinin galibi gören, Osmanlı ?mparatorluğu zamanında kazandıkları imtiyazları kaybetme endisesinde olan devletlere karsı o günün sartlarında, elde edilebilecek en uygun maddelere imza atılmıstır. Elbette ki her istediğimizi elde edememis ve bazı hususların çözümlerini zamana bırakmıs olabiliriz, fakat sunu da unutmamak gerekmektedir ki; artık Türk Ulusunun da savasacak hâli kalmamıs bütün imkânlarını Kurtulus Harbinde kullanmıstır. Bu çalısmada Lozan Barıs Antlasmasına baska bir yönüyle ele alarak, iki safhalı olan bu konferans sonucunda karsılıklı sonuca varılamayan veya bizim tarafımızdan istenildiği sekilde sonuçlanmayan hususların ileride nasıl çözüldüğü ve hala günümüze etkileri incelenmistir. Tezin giris bölümünde Birinci Dünya Savasından Lozan Antlasmasına kadar geçen sürede gelisen siyasi olaylardan kısaca bahsettikten sonra konferans sartları ve karsılıklı katılımcılara değinilmistir. Birinci bölümde; Konferansın her iki safhasında görüsülen hususlar ayrıntıları ile ele alınmıstır. ?kinci bölümde, Lozan'da Çözüme Kavusturulamayan Sorunlar baslığı altında birinci ve ikinci safhadaki sorunlar ayrı ayrı incelenmis, Lozan Barıs Konferansına yapılan elestiriler ve Sevr Antlasması ile karsılastırılması yapılmıstır. Üçüncü bölümde ise çözüme kavusturulamayan sorunların günümüze ne gibi etkileri olduğu belirtilmeye çalısılmıstır. Sonuç bölümünde de Lozan Barıs Konferansına iliskin elestiriler olmasına, bazı sorunların tam olarak çözümlememesine rağmen Atatürk'ün de belirttiği gibi ?Osmanlı devrine ait tarihte esi görülmemis bir siyasi zafer eseri? olduğu ve geçerliliğini günümüze kadar sürdüren ve sürdürecek ender antlasmalardan biri olduğuna belirtilmistir.
Özet (Çeviri)
Lozan Peace Agreement was a real achievement just because it ended the Independence War, got revenge from the winners of World War I (WWI), solved legislative and politics problems and found solutions to the problems which were ongoing for centuries. Since the winners of WWI, worrying to lose the privileges that they had during the Ottoman Empire, have forced Turkey to agree with the unacceptable articles of Mondros and Sevr Agreement. But Turkey, as being a new and independent state, has signed the Lozan Peace Agreement under the most appropriate conditions. Of course we couldn?t get all we wanted and let some problems to be solved in time but it is to be known that, in that time Turks had no power and source to continue the war anymore. In this study, Lozan Peace Agreement was discussed in a different point of view. The bilaterally unsolved problems and the subjects that were resulted not in favor of us, were examined. In the introductory of the study, after the conference conditions and attendees were shortly mentioned, the politics events from WWI to Lozan Peace Agreement were discussed. In the first chapter, the subjects which were held in two phases of the conference were discussed in details. In the second chapter, the problems occurred in the first and the second phase were examined separately and compared under the article of ?Problems that couldn?t be solved in Lozan?. In the third chapter the effects of unsolved problems were discussed. In the final chapter, in despite of criticism against Lozan Peace Conference and existence of some ongoing unsolved problems, it is mentioned that Lozan is one of the unique agreement which effects today and the future, as Atatürk said ?Lozan is such a political victory that never seen in whole Ottoman Empire history?.