27 mayıs darbesine giden süreçte basın-iktidar ilişkisi
Media-goverment relationship in the 27 may coup det at period
  1. Tez No: 214812
  2. Yazar: MEHTAP ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA SARIBIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalısma, Demokrat Parti dönemi boyunca yasanan, 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi ile sonuçlanan süreçteki basın-iktidar iliskisini ve basının darbeye olan etkisini inceleyen bir çalısmadır. Çalısmamızda sırasıyla, baslangıçtan Demokrat Parti dönemine kadar olan Türk basın rejimi ve basın-iktidar iliskisi, Demokrat Parti Dönemi siyasi tarihi, Demokrat Parti dönemi basın-iktidar iliskisi, 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi ve basının darbeye olan etkisi incelenmistir. Sonuç olarak da incelenen bu konuların kısa bir degerlendirilmesi yapılmıstır. Degerlendirmede su sonuçlar çıkmıstır; Demokrat Parti Dönemi basın-iktidar iliskisi bahar havasıyla baslamıs ama zamanla bu iyi iliskiler yerini anlasmazlıga bırakmıstır. Basın-iktidar arasındaki karsılıklı tahammülsüzlük, abartılı suçlamalar ve cezalandırmalar 27 Mayıs Darbesinin yasanmasına neden olmustur.
Özet (Çeviri)
This study, research relation with media- government which has been live in during the Party of Demokrat?s period, has been end the 27 May 1960 Military Revolution and the media?s effect onto Revolution. In our study at the right time has been research, the Turkish media regime system of government and relation with media-government from the begening then Party of Demokrat?s period, the politic history of Party of Demokrat?s period, relation with media-government in Party of Demokrat?s period, 27 May 1960 Military Revolution and the media?s effect onto Revolution. Eventually, has done brief valuation to these topics which has researched. These, had been deduced in valuation; the relation with media-government in Party of Demokrat?s period had started with like spring weather but as time passed these good relations had leaved instead of disagreement. The mutual unable to endure offenses between media and government, accusations with exaggeration and punishments had caused to lived 27 May Revoluton.