Bilgi güvenliği ve elektronik imza kavramları: Ekonomik boyutlarının incelenmesi ve elektronik imza uygulamaları
Information security and electronic signature: Economical aspects review and electronic signature applications
  1. Tez No: 214814
  2. Yazar: İSMAİL ÖZLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELİM ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bir savunma projesi olarak ortaya çıkan bilgisayarlar arası iletisim hızla tüm dünyaya yayılmıs ve birçok agın birbirine eklenmesi ile internet adını almıstır. Günümüzde milyonlarca bilgisayar arasında sürekli bir bilgi alısverisi olmaktadır. Bilgisayar ortamında saklanan elektronik verilerin belgelerin güvenligi ile baslayan bilgi güvenligi kavramının, iletisim sistemleri üzerinde hareket eden verilerin ugradıgı saldırılar ile bir anda farklı bir boyutu ortaya çıkmıstır. Bilginin kendisi kadar güvenliginin de önemi anlasıldıkça elektronik verilerin, belgelerin korunması adına farklı yöntemler denenmistir. Bu yöntemler arasında dünyada kabul gören açık anahtar altyapısı, günümüzde en güvenilir ve kullanılabilir yöntem olarak öne çıkmaktadır. Açık anahtar altyapısı birçok ülke gibi Türkiye'de de bilisim sistemleri üzerindeki bilgilerin güvenligi uygulamalarında kullanılmaktadır. Bilginin güvenligi kadar kime ait oldugu da önemlidir. Elektronik posta ile alınan bir belgenin gerçekten kime ait oldugunu ispatlanamadıgı sürece o belge hiçbir deger tasımamaktadır. Kagıt üzerine yazılı metinlerin ve belgelerin en önemli unsurlarından biri olan imza, bilisim sektöründeki hızlı gelismeler sonucu günümüzde elektronik metinlerde boy göstermektedir. Temel olarak elektronik metinlerin güvenliginin saglanması fikri ile ortaya çıkan e-imza, güvenlik kaygıları ile birlikte kimlik bilgisi, zaman bilgisi, inkar edilememezlik ihtiyaçlarına cevap verebilen tek uygulamadır. Hızlı bir gelisme gösteren elektronik imza dünyada ve Türkiye'de yapılan düzenlemelerle yasal boyut kazanmıs, gerek kamu gerek özel sektörde birçok alanda kullanılmaya baslanmıstır. Yapılan çalısmalar elektronik imzanın hukuksal boyutu konusunda bizlere fikir vermektedir. Ancak konunun ekonomik boyutlarının da incelenmesi gerekmektedir. Özellikle finans sektörünün küresel bir boyut kazanması bilisim agları üzerinde hareket eden bilgilere atılacak olan bir imzanın varlıgını gerektirmektedir. Finans sektörü, elektronik ticaret faaliyetleri, e-devlet uygulamaları ve daha birçok alanda kullanılması degerlendirilen e-imza'nın sadece hukuksal boyutu degil ekonomik boyutu ve uygulama alanları bu çalısmaya konu olmustur.
Özet (Çeviri)
Communication between computers which was at the beginning a defense Project, has found a worldwide application and evolved into internet with the connection of many networks. Today millions of computers unceasingly communicate with each other. The concept of data security which was necessitated by the need to secure data and documents stored electronically has suddenly found a different dimension with the attacks directed at the data flowing between communication systems. With the realization that the security of data is as important as the data itself, many different methods have been put under trial in order to project electronic data and documents. Among these methods, globally accepted public key infrastructure is today the foremost in usability and realibity. Public key infrastructure is currently being used for data security applications in Turkey as is the case for many countries. Origins of informations is as important as the security of data. A document transfered via electronic mail is worthless if its true origins can not be proved. Signature, one of most important element of hard-copy texts and documents can also be found on electronic texts today due to fast developing information technology. Esignature basically necessitated by the idea of protecting electronic texts, is the only application that can hardly satisfy needs such as identity information, time information and undeniability along with security. Rapidly developing, e-signature has found a legal base with the regulations put in force both in Turkey and the world and beings to be used in many areas both in public and private sectors. Studies provide us information concerning the legal standing of e-signature. However, its economical aspects should also be stutied. Especially the globalization of the finance sector neccessitates the signing of data being transferred by information Networks. This study includes not only the legal aspects, but also, the economical aspects and application areas of e-signature which is being considered for use in finance, e-commerce, e-goverment applications and many other areas.