Milli mücadele döneminde doğu cephesi
The eastern frontier in period of national struggle
- Tez No: 214818
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA SARIBIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
XIX. Yüzyılın ikinci yarısından itibaren, Osmanlı topraklarını çıkarlarına göre paylasmaya çalısan Avrupalı Devletler, I. Dünya Savası'nda da Ermenileri kullanarak Osmanlı Devleti'ni zayıflatmaya ve bu çıkarlarına ulasmaya çalısmıslardır. Osmanlı Devleti'nin güçsüzlügü, devlet ve ordu yönetimindeki büyük hatalar, Trablusgarp, Balkan ve I. Dünya Savasları sonrasında ülkede ortaya çıkan bölünme ve kayıplar, Anadolu'da Milli Mücadelenin ortaya çıkısını saglamıstır. Ülke topraklarının dört bir yandan isgali sürerken, Dogu Anadolu'da da ülkenin kaderini etkileyecek olaylar yasanmaktadır. Bir yandan Avrupalı büyük devletlerin kıskırtma ve vaatleriyle, diger yandan Rusya'nın da destegiyle, Ermenilerin Dogu Anadolu'daki Türk Halkına karsı büyük saldırı ve katliamlara baslamaları üzerine, T.B.M.M. Hükümeti bu duruma son vermek ve Misak'ı Milli'yi hayata geçirmek için askeri bir harekât yapmaya karar vermistir. Kazım Karabekir komutasında Dogu Cephesinde 28 Eylül'de baslatılan harekâtta sırasıyla Sarıkamıs, Kars ve Gümrü ele geçirilmis, Ermenistan'ın talebiyle 2 Aralık 1920'de Gümrü Antlasması yapılmıstır. Ardından Türk Ordusunun ilerlemesiyle, Artvin ve Ardahan da ele geçirilmistir. Takiben yapılan Moskova ve Kars Antlasmalarıyla, Türkiye'nin dogu sınırları belirlenmis ve Ermeni Meselesi, Türkiye açısından çözüme kavusmustur. Kazanılan zaferin ardından, Dogu Cephesi'nden Batı Cephesine yapılan kuvvet destegi ve yardımlar da Kurtulus Savası'nın kazanılmasında çok önemli ve hayati bir rol oynamıstır. Diger bir açıdan bu zafer, Türk Milli Mücadele Döneminin dönüm noktasını olusturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the second half of XIXth century, European Countries which trying to share Ottoman Lands, making use of Armenians as well, had been tried to weaken the Ottoman States and tried to reach their benefits. Weakness of Ottoman State, big gaps both in management of goverment and armed forces, divisions and missings approved in Trablusgarp, Balkans and following the period of WW. I., provided the emerge of ?national struggle? in Anatolia. While the occupation was lasting in all the country lands, events that affect the nations country went on in Eastern Anatolia as well. In one hand, by the incitements and promises of big European Countries, on the other hand with the support of Russia, owing to Armenians attacks and mossacies on Turkish People in Southern Anatolia, TBMM Governments decided to military operation to half this and to carry out the (Misak-ı Milli). In the operation commanded by K. KARABEKIR beginning September 28th respectively Sarıkamıs, Kars and Gümrü hold back and in December the 2nd 1920, with Armenians demand, Gümrü Agreement was signed. Then, going forward of Turkish Forces, Artvin and Ardahan was held as well. Following, signed Moskova and Kars Agreement defined the Eastern Border of Turkey and with the Turkey?s respect Armenian trouble was solved. After the ?won victory?, supports and aids supplied by Eastern Frontier to the Western Frontier, played a vital role on winning the ?War of Liberation?. On the other respect, this victory is a milestone in Turkish National struggle period.