Oryantalizm oryantalistler ve Arap dili çalışmaları
Orientalism orientalist and Arabic studies language
  1. Tez No: 214819
  2. Yazar: SİNEM ATALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FARUK BOZGOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Oryantalizmin en önemli katkılarından birisi farklı tarihsellikligin, olusumların, süreçlerin ve kavramların algılanıs ve anlasılmasına yeni bir olanak getirmesidir. Bu niteligiyle oryantalizm, metin çözümlemesine dayalı, neredeyse amprik denilen bir niteligi asmıs bir episteme olarak ortaya çıkmıstır. Farklı düzeylerde uygulanabilmesinin en önemli nedeni budur. Oryantalizm herseyden önce açık ve gizli iktidar iliskilerini içeren bir politik süreçtir. Bu iktidar tarihsel olarak iki farklı cografya arasında gerçeklesmis olabilir. Oryantalizm hem iktidar hem de söylem düzeyinde ve polemige yakın diliyle farklı bir pencere açmıs ve tartısmalara yeni bir soluk kazandırmıstır ve Batı'nın ve Dogu'ya bakıs tarzını sürekli sorgulamıstır. Bazı görüslere göre oryantalizm bilimsizdir. Dogu'nun ne oldugu hakkında kesin bir belirsizlige sahiptir. Bu çalısma oryantalizm hakkındaki degisik söylemleri, karsıt fikirleri karsılastırarak sarkiyatçılık hakkında genel bir bilgi edinilmesi amacıyla yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
One of the significant contributions of Orientalism is that has braught a new understanding to the perception and comprehension of historicality, occurances, processess and concepts. Depending this feature, orientalism ? in terms textual analys ? has shown up as an episteme, which has almost gronh out of being empirical. That is what makes it avaible for uses in various levels. Prior to anything else, Orientalism has launched a distinct point of view and has gained a novel stance to polemics, in terms of both power relationships and conversations and has costantly questioned the west?s point of view on the east. According to some views, Orientalism is non ? scientific in that it conves an utmost enigma as to what as to what really the east is. This study has been achived attempt to present some general knowledge on Orientalism, by means of comparing different conversations and distinct view on Orientalism.