Obezitenin iktisadi belirleyicileri
Ekonomic determinatives of obesity
  1. Tez No: 214822
  2. Yazar: MELİKE ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZCAN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Denizli İli Merkez İlköğretim Okullarında öğrenim gören 6?11 yaş grubundaki çocukların vücut kitle indeksleri üzerinde, hane halkı geliri ve anne istihdamı değişkenlerinin, bir etkisinin olup olmadığı araştırılmaktadır. Gereç ve yöntem: Bu araştırmada Denizli İli Merkez İlköğretim Okullarından 18 farklı İlköğretim okulunda öğrenim gören 6?11 yaş grubundaki 253 çocuğun anne babasına anket uygulaması yapılmıştır. Hanehalkı geliri bilgileri anne emek arzı bilgileri ve çocuğun okul ile beslenme alışkanlıkları üzerine olan bilgiler veri olarak toplanmıştır. Bulgular: Hanehalkı geliri çocuğun vücut kitle indeksi üzerine düşük gelirli gruplarda negatif yüksek gelirli gruplarda pozitif bulunmuştur. Ayrıca annenin emek arzı da çocuğun vücut kitle indeksi ile pozitif ilişkilidir. Sonuç: Bu araştırmada ekonomik değişkenlerden Hanehalkı geliri ve annenin emek arzı değişkenlerinin çocukluk dönemi obezitesi üzerine etkileri tahmin edilmiş ve iki değişkeninde çocuğun VKİ'si üzerine etkili olduğu gözlenmiştir. Fakat çocukluk dönemi obezitesi üzerine olan annenin emek arzı ve okul harçlıkları değişkenlerinin etkisi gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this Project, it is investigated that whether variants of household income and maternal employment have the effect on body mass index of children who are received education in central primary schools of Denizli city and whose age group is between 611 Material and Procedure: In this Project? a questionnaire is given to parents of 253 children who are received education in 18 different central primary schools and whose age group is 611. Household income data, maternal employment data and child?s school and nutrition habits data are collected. Results: It?s found that household income has a negative effect on body mass index for lowincome groups whereas a positive effect for highincome groups. Besides, maternal employment affects body mass index positively. Conclusion: In this Project, effect of economical variants of household income and maternal employment on childhood obesity are estimated and found that both two variants affect the child?s BMI. However, it is not observed that mother?s education and allowance variants affect childhood obesity.