Obezitenin propriosepsion ve denge üzerine etkisi
The effect of obesity on proprioception and balance
- Tez No: 163340
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ALPER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı, obezitenin propriosepsion ve denge üzerine olan etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmamıza obezite tanısı almış 41 hasta dahil edildi. Proprioseptif fonksiyonu etkileyebilecek patolojilerin dışlanması için olguların tiroid fonksiyon testleri, oral glukoz tolerans testleri, vitamin B12 düzeyleri değerlendirildi. Çeşitli nedenlerden dolayı ( test cihazına uyum sağlayamama, polio sekeli, gelişimsel kalça displazisi, ilaç kullanımı v.b.) 10 hasta çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya 3 1 hasta ile devam edildi. Yaş ve cins açısından eşleştirilmiş 3 1 sağlıklı olgu kontrol grubu olarak alındı. Proprioseptif değerlendirme olguların dominant omuz ve diz eklemlerinden, Cybex NORM İzokinetik Dinamometre kullanılarak aktif repozisyonlama yöntemi ile yapıldı. Aktif repozisyonlama, diz ekleminde 80o,den 60°'ye, 40°'ye, 20°'ye, 10°'ye fleksiyondan ekstansiyona doğru olacak şekilde dört farklı açıda, omuz ekleminde ise nötralden ve 30° eksternal rotasyondan, 10'ar derecelik internal ve eksternal rotasyona olmak üzere dört farklı açıda değerlendirildi. Ayrıca olguların statik ve dinamik dengelerinin değerlendirilmesi için SportKAT (Kinesthetic Ability Trainer ) kinestetik denge cihazı kullanıldı. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında obez grubun diz eklemi proprioseptif ölçümlerinin tüm açılarda daha bozuk olduğu saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to search for effect of obesity on proprioception and balance. 41 patients diagnosed as obesity are included in our study. In order to exclude the pathologies that could affect the proprioceptive function, thyroid function tests, oral glucose tolerance tests, vitamin Bn levels of the cases are evaluated. 10 patiens are excluded from the study because of various reasons (lack of compatibility to the test mechine, polio sequelae, developmental hip displasia, drug use etc.) We continued to the study with the remaining 31 patients. Age and sex matched 3 1 healthy people are taken into the control group. Proprioceptive evaluation is performed on their dominant shoulder and knee joints with active repositioning method using on Cybex NORM isokinetic Dynamometre. Active repositioning is evaluated at four different angles in knee joint from 80° flexion to extension by 60°, 40°, 20°, 10° and at four different angels shoulder joint from neutral to 10° internal and external rotation. Besides Kinesthetic Ability Trainer (Sport KAT) is used for static and dynamic balance evaluations of the cases. Knee joint proprioceptive measures of the obese group were detected to be worse at all angels when compared to those of the control group (p< 0,001), but there was no statistically significant difference in the proprioceptive measures of the shoulder joint between the two groups (p>0,05).