Obezite ile mücadelede kamu mali araçlarının kabul edilebilirliğine yönelik bir alan araştırması
A field study on the admissibility of public financial instruments in combating obesity
  1. Tez No: 833111
  2. Yazar: AYNUR TOPBAŞLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL KETE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmada obeziteyle mücadele de kullanılabilecek kamusal araçlara toplumun bakış açısının araştırılması ve obezite vergisinin toplumsal kabul edilebilirliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, obezite vergisi uygulanabilecek gıdaların belirlenebilmesi, olası bir verginin toplumun tüketimi üzerine etkisi, obezite vergisinin diğer politikalar içerisinde etkinliğinin belirlenmesi çalışmanın diğer amaçlarını oluşturmaktadır. Bu amaçla Kırklareli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi 310 kişiye anket uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların gıda satın alma tercihlerinde en çok dikkat ettikleri unsurun lezzet olduğu belirlenmiştir. Katılımcılarca obezite ile mücadelede en etkili yöntem olarak spor ve egzersiz yapılabilecek alanların arttırılması görülmüştür. Katılımcılar tarafından, obezite ile mücadelede vergilerin kullanılmasını desteklenmiş fakat, obezite vergisini obezitenin önüne geçmede diğer araçlara nazaran en az etkili araç olarak görülmektedir. Olası bir obezite vergisinin uygulanabileceği gıdaların başında fastfood, cips ve gazlı içecekler gelmektedir. Yüksek kalorili bazı gıda ürünlerine %5'lik olası bir obezite vergisi gelmesi durumunda bu ürünleri satın alma ve tüketim tercihlerinin ortalama %26,7 azaldığı görülmektedir. Verginin %5'ten %15'e çıkarılması durumunda ise bu oran %33,9'a yükselmiştir. Katılımcıların çoğu obezite vergisi hakkında bilgilendirici faaliyetlerin arttırılması gerektiğini söylemiştir. sonra doldurulacaktır
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the perspective of the society on public instruments that can be used in the fight against obesity and to determine the social acceptability of the obesity tax. In addition, determining the foods to which obesity tax can be applied, the effect of a possible tax on the consumption behaviors of the society and determining the effectiveness of the obesity tax among other policies are the other aims of the study. For this purpose, a questionnaire was applied to 310 students of Kırklareli University Faculty of Economics and Administrative Sciences. According to the results of the research, it was determined that the most important factor that affects the food purchasing preferences of the participants was the taste. Increasing the areas where sports and exercise can be done was evaluated as the most effective method by the participants in the fight against obesity. The participants supported the use of taxes in the fight against obesity, but the obesity tax was seen as the least effective instrument in preventing obesity compared to other tools. Fast food, chips and carbonated beverages were accepted to be the leading foods to which a possible obesity tax can be applied. In case of imposing a possible obesity tax of 5% on some high-calorie food products, it was seen that the purchasing and consumption preferences of these products decreased by 26.7% on average. If the tax was increased from 5% to 15%, this rate increased to 33.9%. Most of the participants said that informative activities about obesity tax should be increased.