İbrahim Bey külliyatı ve incelemesi
The analysis İbrahim Bey?s collected works
- Tez No: 214914
 - Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YAVUZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 343
Özet
Bu tez, bugüne kadar yapılan çalısmaların tamamında XV. yüzyıl sairi olarakgösterilen ?brahim Bey'in Külliyatı'nın karsılastırmalı metnini ve incelemesiniiçermektedir. Sairin yasadığı dönem, hayatı ve eseriyle bağlantıları üzerindedurulmustur. Külliyat'ın ?brahim Tennûrî'nin Gülsen-i Niyaz'ı olarak bilinmesininyanlıslığı üzerinde durulmus ve bu yanlıslık düzeltilmeye çalısılmıstır.?brahim Bey gerçekten de üzerinde durulmayı hak eden, ilmini ve sairlikkabiliyetini apaçık gösteren, Yunus Emre tarzındaki siirleri ve Mevlânâ'nınMesnevî'sindeki hikâyelerin bir kısmının serhini içeren Külliyatı ile geleceknesillerin kendisini daha fazla aydınlatmasını bekleyen bir sairdir.Yapılan çalısmayla aydınlatılamamıs pek çok noktası bulunan bir döneminsairinin sanat anlayısı, eserinin özellikleri ve toplum için önemi ortaya konmayaçalısılarak klâsik edebiyatın daha yakından tanınmasına ısık tutmak amaçlanmıstır.
Özet (Çeviri)
This thesis, implies comparative text and investigations of all complate worksof ?brahim bey who has been indicated XV. centry poet nearly in all performedstudies so far. Based on, time of the poet, his life and works of art relations.Worked on correction the mistake ,which his all complate works known as Tennûrî?sGülsen-i Niyaz, by documentations.?brahim Bey is a really right to be concerned poet,who shows clearlyscience and poet ship ability with his Yunus Emre stile poets and his all complateworks which contain explanations of some parts of Mevlana?s stories in Mesnevi.He is waiting for more enlighten by future generations.With this study ; aimed at light up known more closely the clasical literatureby a past term poet whom alot of point could not have been lightened up, vie his artunderstanding, speciality of his work of art and importance for society.