Girit'in Yunanistan'a ilhakına Türk kamuoyunun tepkisi
Turkish Republic opinion and the reactions to annexation of crete by Greece
  1. Tez No: 214913
  2. Yazar: NİYAZİ KARAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
1866 yılında Giritli Hıristiyanların Osmanlı yönetimine karsı isyan etmeleriyle baslayan Girit meselesi kısa sürede uluslararası bir boyut kazandı. Osmanlı devleti ve Yunanistan'ın adanın kontrolünü ellerinde tutma mücadelesi Avrupalı güçlerin yani ngiltere, Fransa, Rusya, ve talya'nın müdahalesine yol açtı. Bu süreç Girit'in 1913 yılında Yunanistan'a ilhakı ile sonuçlandı ve Türk kamuoyunda büyük bir huzursuzluga yol açtı. Bu tezde Girit meselesi, özellikle de Girit'in Yunanistan'a ilhakının Türk kamuoyundaki yansımaları incelenmistir. lhak sürecinin safhaları kronolojik olarak ele alınmıs ve Türk kamuoyunun 1866 -1913 yılları arasında meydana gelen önemli gelismelere gösterdigi tepkiler incelenmistir. Girit meselesi Türk tarih yazımının ihmal ettigi konulardan biridir. Bu tezin konuya belli oranda katkı sagladıgına inanıyorum ama tabiî ki bu konuda daha fazla arastırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The Cretan question emerged in 1866 by an uprising of Christian Cretans against Ottoman rule and in a short time gained an international dimension. The struggle for taking over the control of the island between the Ottoman Empire and Greece led to the intervention of imperial powers namely England, France, Russia, and Italy. This process culminated in the annexation of Crete by Greece in 1913 and caused great unrest in Turkish public opinion. In this master?s thesis I examine the Cretan question and particularly focused on the Turkish public opinion and reactions to the Greek annexation of Crete. I examine the annexation process step by step in chronological order and look at the Turkish reactions to the important events happened between the years 1866 and 1913. The Cretan question is one of the highly neglected subjects in Turkish historiography. This thesis I believe makes contribution at some level to the field but naturally it requires further studies.