Bilgi belge merkezleri bibliyografik standartları ve İstanbul'da durum
Bibliographic standarts of center for information and documentation and a case study for Istanbul
  1. Tez No: 214923
  2. Yazar: FATİH CANATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN S. KESEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, öncelikle standartlar ve standardizasyon çalışmalarının yurtdışındaki ve yurt içindeki tarihi gelişimi ele alınmış ve standartlar hakkında ayrıntılı bilgiverilmiştir. İlerleyen bölümlerde standartların bilgi ve belge merkezleriyle olan ilişkisiortaya konulmaya çalışılmıştır. Tüm kütüphane türleri teker teker ele alınmış ve bukütüphane türlerine yönelik var olan standartlar incelenmiştir. Daha sonra yapılan biranket çalışmasıyla ülkemizde bilgi ve belge merkezlerinin standartlar ve standardizasyonkonusuna yaklaşımları öğrenilmeye çalışılmıştır. Çalışma sırasında toplanan verilerkarşılaştırma ve betimleme yöntemleriyle işlenmiş, çalışmanın üçüncü bölümü için deanket tekniğiyle veriler toplanmıştır.. Araştırma sonucunda, yurt dışındaki uygulamalar dagöz önüne alınarak, standartların kaliteli bir kütüphane hizmetini olumlu yönde etkilediğive verimliliği arttırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this researche is to consider domestic and internationaldevelopment of standards and standardization work in historical context. Detailedinformation on standards is provided that by this means. In further chapters, theralationships between standard and documentation and information centres are considired.All library typs are discussed separetely and standards for all of these are examined. Afterthis, the approach of documentation and information centres towards standards andstandardization ore discussed. During the research, data has been collected withcomperative, descriptive and survey methots. As a result, regarding internationalapplications, the conclusion has been drawn, that standards equality library systempositively and that they boost productivity.