Eski AnadoluTürkçesinde isimden isim fiilden isim yapma ekkleri ve fonksiyonları
The affixes making noun from noun and making noun from verbs and their functions in Old Anatolian Turkish
  1. Tez No: 214924
  2. Yazar: GÜLCAN GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YELTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
Bu çalısmada Eski Anadolu Türkçesi dönemindeki isimden isim ve fiildenisim yapma eklerini ve fonksiyonlarını, dönemin belirgin özelliklerini yansıtaneserlere dayalı olarak vermeye çalıstık.Çalısmamız giris dısında üç bölümden olusmaktadır. Birinci bölümdetaraması yapılan eserler ve müellifleri; genel olarak yapım ekleri, ayrıca isimden isimve fiilden isim yapma ekleri hakkında bilgi verildi; isimden isim ve fiilden isimyapma eklerinin listesi de sunuldu. Çalısmamızın asıl kısmını ikinci ve üçüncübölüm olusturmaktadır. %kinci ve üçüncü bölümde isimden isim ve fiilden isimyapma eklerinin tarihî gelisimi anlatıldı ve eklerin fonksiyonları üzerinde duruldu.
Özet (Çeviri)
In this work we have tried to give the derivational affixes and their functionson the basis of the works that exhibit the fundamental tendencies of the period.Apart from the introduction, our work consists of three parts. In the first partgeneral information about the works searched and their authors, in general thederivational affixes making noun from noun and noun from verb are mentioned, andalso the list of the affixes are presented. The second and the third parts are thefundamental parts. In the second part giving information about the historicaldevelopment of the affixes making noun from noun and noun from verb we studiedthe functions of the affixes.