Türkiye'nin uluslararası para ve sermaye piyasalarından borçlanmasının ekonomik etkileri
The economical effects of Turkey's debts from international money and capital markets.
- Tez No: 214940
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA TALU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonometri, Ekonomi, Banking, Econometrics, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Dıs borçlanma, bir devletin kamu ya da özel sektör aracılıgı ile, genellikle iç kaynakların yetersiz geldigi durumlarda, baska bir devletten ya da uluslararası kuruluslardan ödünç sagladıgı dıs kaynaklardır. Dıs borçlanma ile saglanan kaynaklar ek gelir yaratmakla birlikte gelecekte borç alan ülke için yükümlülükler de getirir. Türkiye ve benzeri gelismekte olan ekonomilerin kalkınma hızı söz konusu ülkelerdeki yatırım oranları ve ülkedeki tasarruf düzeyi ile dogrudan ilintilidir. Gelismekte olan ekonomilerin kendi kaynakları ile saglayabildikleri tasarruf düzeyinin düsük olması, bu ülkelerin çok gereksindikleri yatırımları yapmasına engel olusturur ve bu ülkeleri dısarıdan borçlanmaya zorlar. Sınırlı döviz gelirine karsılık, tüketim malları ile birlikte kalkınma için gerekli olan hammadde, ara malı ve yatırım mallarını ithal etme zorunlulukları Türkiye benzeri gelismekte olan ekonomiler için dıs borçlar önemli bir sorun teskil etmektedir. Bu çalısmada Türkiye'nin uluslararası para ve sermaye piyasalarından borçlanması incelenmektedir. Çalısmada Türkiye'ye iliskin olusturulan iki ekonometrik modelden ilkinde ,ekonomik kriz ve kredi derecelendirmesi notlarının Türkiye'nin 1987-2006 dönemi içerisindeki dıs borçlanmasını etkilemedigi; bütçe açıgındaki degisimler, iç borç faiz oranları ve kısa süreli sermaye hareketlerinin dıs borçlanmayı etkiledigi bulgulanmıstır. Çalısmada ayrıca Türkiye'deki gayrisafi milli hasıladaki büyüme oranının Türkiye'nin uluslararası para ve sermaye piyasalardan borçlanması ile kaydadeger ölçüde ilintili oldugu bulgulanmıstır.
Özet (Çeviri)
Foreign debt is the sum of external sources that a state borrows from other states or borrowing international institutions either through public or private sector so as to close the gap caused by the inadequacy of internal financial resources. Resources supplied by external borrowing helps create additional revenue for the borrower, while it brings a variety of responsibilities to the borrower with. The development speed of emerging economies such as Turkey is directly related to the investment ratios and saving rates in those economies. Due to the inadequacy of the savings level of such economies, emerging economies might fail to keep up required investments to boost economic growth and therefore they are forced to use external debt. In spite of the limited amounts of foreign exchange revenues they receive, emerging economies like Turkey have many problems stemming from external borrowing thanks to the needs to sustain production through importing raw material and intermediate goods for realizing required levels of economic development. This dissertation focuses on the external borrowing of Turkey from international money and capital markets. The first of the two regressions designed in this respect has shown that , economic crises and credit ratings did not affect Turkey?s external borrowing cycle that took place along 1987 ? 2006, while changes in budget deficit, internal debt interest ratios and short term capital movements did. In the latter regression it was found that the GNP growth rate of Turkey is significantly affected by Turkey?s borrowing from international money and capital markets.