Sermaye piyasası işlemlerinin vergilendirilmesi ve sermaye piyasası üzerine etkileri
Taxation of capital market transactions and effects on capital market
  1. Tez No: 214939
  2. Yazar: ŞERİFE PALLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada ülkemizde sermaye piyasası işlemlerinin vergilendirilmesi ve vergilendirmenin sermaye piyasası üzeride yarattığı olumlu ve olumsuz etkiler incelenmiştir. Konu ile ilgili olarak, sermaye piyasası mevzuatı vergi mevzuatı ile bu konularda yayımlanmış tebliğlerden faydalanılmıştır. Ülkemizde sermaye piyasası işlemlerinin vergilendirilmesinde 2006 yılı dönüm noktasıdır. Bu işlemlerin vergilendirilmesiyle ilgili olarak vergi kanunlarımızda ilk defa sermaye piyasası işlemleri tanımlanmış menkul kıymet, sermaye piyasası aracı kavramları da ilk defa mevzuatımıza girmiştir. Bu bağlamda 2006 yılı öncesi uygulamalara da yer verilerek geçmiş uygulamaların ne olduğu konusunda bilgi verilmiştir.Sermaye piyasalarından elde edilen gelirlerin vergilendirilmesinde izlenen vergi politikaları, bu kazançların vergiye tabi tutulması veya teşvik edilmesi şeklindedir. Çoğunlukla bu iki politika kazanç unsurları ve mükellef itibariyle birlikte uygulanmaktadır. Bu çalışmada da vergilendirmenin sermaye piyasası üzerine etkileri, bu iki politikanın yöntemleri ve yaratabileceği sonuçlar teorik bazda ve uygulamalardan örnekler vermek suretiyle ölçülmeye çalışılmıştır.Sonuç olarak sermaye piyasasının bu zaman kadar vergi kanunlarıyla teşvik edildiği ancak bu teşviklerin sermaye piyasasının geliştirilmesinde tek başına yeterli olmadığı gözlemlenmiştir. Gelişmemiş bir sermaye piyasası ise vergilendirmenin olumsuz etkilerine daha açık bir sermaye piyasasıdır. Dolayısıyla sermaye piyasasının gelişimi için iyi bir vergilendirme politikasına iyi bir vergilendirme politikası içinde gelişmiş bir sermaye piyasasına ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, tax regulations of capital market transactions in Turkey and positive and negative effects of this taxation on capital market have been analyzed. Corresponding to the issue capital market legislation, tax legislation and communiques that has been published in these issues have been used.The year of 2006 is a turning point on taxation of capital market transactions in Turkey. Relating to taxation of these transactions, capital market transactions were described for the first time and the terms of security and capital market instrument went into legislation.In this sense accommodating the implementations of the time before the year of 2006, the information has been given about what were the implementations.The tax policies which are doing followed on the taxation of revenues earned by capital markets, are to tax or to encourage these earnings. Mostly, these policies are applied together with the earning components and tax payers. In this study, the effects of taxation on capital market, we tried to be measured by giving examples from the theoretical and practical issues of the methods of these policies and results which may be revealed.As a result it has been observed that capital market has been encouraged by tax codes but these encouragements aren?t enough to improve capital market alone. A developed capital market is an also a capital market which is more open to negative effects of taxing. Consequently a decent taxing policy necessary for improvement of capital market and a decent capital market is necessary for a good taxing policy.