Kıbrıs'taki siyasi olayların Kıbrıslı Türk şiirine aksi
The reflections of politics in Cypriot poetry
- Tez No: 214947
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM YETİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
Bu çalışmada, Kıbrıs'ta yaşanan siyasî olayların Kıbrıs Türk şiirindekiyansımaları incelenmiştir. Olayları 1571 Kıbrıs'ın fethinden başlattık. Gerçi fetih olayınıanlatan o dönemden şiir yok. Fakat 1950'den sonraki gelişmeler şairleri fetih olayınagötürmüştür. Biz bu şiirleri ihmal edemezdik. Söz konusu şiirleri kronolojik sıraya göreinceledik. Yalnız, yaşanan olayları bölümler halinde incelediğimiz için tez beş bölümdenoluşmuştur. İlk bölümde Kıbrıs'taki siyasî olaylar tarihsel süreç üçerisinde ele alınmıştır.İkinci bölümde, adanın fethinden başlayarak İngilizlere devredilmesine kadar geçensürede yaşanan gelişmeleri anlatan şiirler incelenmiştir. Üçüncü bölümde, adanın İngilizyönetimi altında kaldığı dönemde yaşanan siyasî olayları konu edinmiş şiirlerdeğerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde, 1960 yılında ilân edilen Kıbrıs Cumhuriyeti ve1963 tarihinde bu cumhuriyetin yıkılmasıyla yaşanan katliamlarla dolu dönem üzerindedurulmuştur. Beşinci bölümde, 1974 yılında Türkiye'nin adadaki duruma müdahaleetmesi ile değişen ve günümüze kadar gelen gelişmelerin şiirdeki yansımaları sözkonusu edilmiştir. Çalışmanın sonuç kısmında varılan neticeler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work the reflections of political events in Cyrus to Cypriot poetryhave been examined. The events start in 1571 after the conquest of Cyprus; howeverthere is no poetry depicting the conquest in that period. Yet after the events in 1950 thepoets came across the conquest. We could not have overseen that poetry. We examinedthose poems in chronological order. Since the thesis is examined in sections we havedivided it into five chapters. The first part focuses on Cypriot politics in chronologicalorder. The second part starts with the conquest of the island and goes on until it wastaken over by the English and the poetry is mainly focused on the events that took placeduring that period. The third is poetry about the political situation under English rule.Chapter four is about the proclamation of the Cypriot Republic in 1960 and its downfallin 1963 and the massacres that took place in that period. Finally, section five deals withthe interference of Turkey in 1974 and the changes that took place since then, and theirreflections to poetry. The end of the thesis results are finalized..