Fındığın ekonomik analizi
- Tez No: 21495
 - Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA KESİM
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 1992
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Bu Doktora tezi, Türk fındık ekonomisinin yapısal özellikleri üzerinde durmaktadır. Bu bağlamda, sektörün üretim, prodüktivite, tüketim kalıpları ve ihracat ile ilgili problemleri ele alınmakta ve muhtemel çözümler tartışılmaktadır. Sektörün problemlerini çözmek için, fındık üretim alanlarını sınırlayan, verimliliği artıran, iç ve dış piyasalardaki şartları iyileştirmek üzere yeni dağıtım kanalları kuran bir milli fındık politikası teklif edilmektedir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY This dissertation focuses on the structural characteristics of the Turkish hezelnuts economics. In this context, the basic problems of the sector concerning production, productivity, consumption patterns and export are investigated and probable solutions to the problems are discussed. To tackle with the bottlenecks in the sector, a“ national hazelnuts policy ”should be designed whose main points are to limit the hazelnut growing areas, to increase productivity and to set up new distribution chanells so as to be able to improve the conditions both in domestic and in international markets. VII