Samsun İli Çarşamba ve Terme İlçelerinin ova köylerinde fındık üretimine yer veren tarım işletmelerinin ekonomik analizi ve fındığa alternatif üretim planlarının araştırılması
Economic analysis of hazelnut producing farms in lowlands of Çarşamba and Terme districs of Samsun province and searching alternative feasible farm plans
- Tez No: 58373
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER KIRAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Araştırmanın amacı, incelenen işletmelerin ekonomik yapılarını analiz etmek ve optimum işletme organizasyonlarını tespit etmektir. Araştırmaya esas olan veriler, fındık üretimine yer veren 85 örnek işletmeden anket yapılarak elde edilmiştir. Örnek işletmeler, işletme arazisi büyüklüğü kriter alınarak, tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Toplanan veriler, 1993-1994 üretim dönemine aittir. İncelenen işletmeler; 1-25, 26-50, ve 51+ dekar olmak üzere 3 grup ve işletmeler ortalamasına göre değerlendirilmiştir. İncelenen işletmelere ait optimum işletme organizasyonlarının tespit edilmesinde, doğrusal programlama yöntemi kullanılmıştır. İşletmelerin planlanmasında, iki farklı model oluşturulmuştur. Birinci modelde, fındık üretim deseni içinde yer almış, ikinci modelde ise fındık tamamen kaldırılarak optimum sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Ayrıca oluşturulan bu modellere göre, fındık bahçelerinin kaldırılması durumunda, işletme gelirlerindeki değişme de ortaya konulmuştur. Araştırmada; incelenen işletmelerin arazi mülkiyeti ve tasarruf şekilleri, arazi parçalılık durumu, nüfus ve işgücü varlığı, işgücü kullanım durumu, sermaye yapısı ve yıllık faaliyet sonuçları analiz edilmiştir. Planlama sonuçlarına göre; fındığın üretim deseni içinde yer aldığı durumdaki planlama ile, mevcut organizasyona oranla brüt kârda, işletmeler ortalamasında %24,59'luk bir artış sağlanmıştır. Aynı artış oranı, fındığın kaldırıldığı durumdaki planlama ile %11,55 olarak hesaplanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Fındık, ekonomik analiz, sermaye, gayri safi üretim değeri, değişken masraf, brüt kâr, saf hasıla, tarımsal gelir, doğrusal programlama, işletme organizasyonları
Özet (Çeviri)
The objectives of the study were to make an economic analysis of the farms in research area and to decide optimum farm plans under different conditions. Data used in the study was collected from 85 sample farms which grow hazelnut by means of questionnaries developed for this purpose. Sample farms were selected by the method of stratified random sampling and stratification were made on the base of farm area. The data covers 1993-1994 production period. Sample farms were divided into three separate groups being 1-25 decares, 26-50 decares and 51 or more decares. Another analysis was made for an average farm of all the three groups. Linear programming method were used in producing optimum farm plans. In planning, two different models were used. In the first model hazelnut was included among real activities while in the second it was put out of the model and the optimum plan without hazelnut was found. Change in farm income in the two separate models was also searched. Ownership of land, land use pattern, land fragmentation, population and available manpower, use of manpower, investment profile, efficiency and productivity were some of the factors which have been analyzed. According to the first model (hazelnut in) the net farm income would be increased by an average of 24,59 per cent in regard to existent farm plan. This ratio was 11,55 per cent in the second model (hazelnut out). KEY WORDS: Hazelnut, economic analysis, capital, gross farm income, variable cost, gross margin, return to total capital, net farm income, linear programming, farming organizations.