Endüstride takım çalışması eğitiminin iş doyumu, motivasyon ve kaygı düzeyine etkisi
Effect of team work education in industry to job satisfaction, motivation and anxiety
  1. Tez No: 214954
  2. Yazar: BAŞAK UÇMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Takım, kendi aralarında dağılmış durumdaki uzmanlık becerilerinin süreklibirleştirilmesini gerektiren bir görevi yerine getirmek üzere bir araya gelen insanlargrubudur. Takım eğitimi iş ile ilgili bilgi, kabiliyet ve tutumların geliştirilmesinisağlayan çabadır. Takım eğitimi takım çalışmasındaki bilgiyi, kabiliyeti, süreci veperformansını arttırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada takım çalışması eğitimininçalışanların iş tatmini ve kaygı düzeyleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bir petrokimyaşirketinde çalışan, beyaz yakalı toplam 74 kişi takım çalışması eğitimine alınmıştır.Eğitimden önce uygulanan iş tatmini ve durumluk kaygı ölçekleri eğitimden üç ay sonrayeniden uygulanmış ve aralarındaki farklılığa bakılmıştır. Analizler gerçekleştirilirken,kişilik (nevrotiklik, dışadönüklük, psikotiklik ve yalan) ve sürekli kaygı değişkenlerikontrol altına alınmıştır. Sonuçlar genel iş tatmini üzerinde eğitimin etkisinigöstermemiştir. Katılımcıların eğitimin sonrasında ölçülen kaygı seviyeleri anlamlıdüzeyde daha düşük çıkmıştır. Eğitimin etkisini belirlemede cinisyeti bir etkisibulunamamıştır.ix
Özet (Çeviri)
AbstractTeam is a group of people that has come together to complete a mission andthese people?s skills need to be united continuously in this mission. Team education isthe effort that provides the development of the knowledge, ability and attitude related towork. Team education aims to increase the knowledge, ability, process andperformance. Seventy-four white collar employees of a company functioning inpetrochemical industry joined a teamwork training programme. Before the trainingprogramme, the participants were administered scales measuring their job satisfactionand state anxiety along with personality and trait anxiety. Three months after thetraining, job satisfaction and state anxiety scales were applied again and the differencesbetween the two applications were examined. While performing the analyses,personality (neuroticism, extraversion, psychotism and lie) and trait anxiety variableswere controlled. Results showed that training did not have an effect on general jobsatisfaction. However, participants? post-test state anxiety scores were found to besignificantly lower than their pre-test state anxiety scores. Sex was not found to beinfluential on the effect of training.