Orman ve Ma'adin Nezareti'nin kuruluşu ve faaliyetleri
Foundation and Activities of forest and Mines Ministry
  1. Tez No: 214956
  2. Yazar: ÖZKAN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN GENCER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu çalışma, XIX. yüzyılda Osmanlı orman ve madenlerini idare eden Ormanve Ma'âdin Nezareti'nin kuruluşu, gelişimi ve faaliyetleri ile ilgilidir. Ormanlar vemadenler,Osmanlı Devleti'nde hem halkın ve hem de Tersâne ve Tophâne gibi askerîkurumların ihtiyaçlarını karşılaması bakımından önemli bir yere sahiptir. Bunarağmen her iki alanda da gerekli olan idarî ve yasal düzenlemeler XIX. yüzyılınikinci yarısına kadar yapılmamıştır.Uzun süre diğer nezaretler tarafından yönetilenorman ve madenler, 1872'de Orman ve Maden Nezareti'nin kurulmasıyla bağımsızbir yapıya kavuşmuştur. Ancak bu nezaret faaliyette bulunmaya fırsat bulamadankaldırılmıştır. Yaklaşık yirmi yıl sonra orman, maden ve ziraat işlerini birlikteorganize edecek Orman ve Ma'âdin ve Ziraat Nezareti kurulmasıyla bu alandaönemli bir adım atılmıştır.Çalışma giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında, orman vemadenlerin eski çağlardan XIX. yüzyıla kadar olan dönemdeki yeri ele alınmıştır.Birinci bölümde, 1841-1911 yılları arasında Orman ve Ma'âdin ve ZiraatNezareti'nin kuruluş aşamaları, Avrupa'dan getirilen yabancı orman ve madenmühendislerin faaliyetleri incelenmiştir. İkinci bölüm, Orman ve Ma'âdin ve ZiraatNezareti'nde bulunan alt komisyonlar ve nezaret çalışanları hakkında bilgivermektedir. Üçüncü bölümde ise, Avrupa'dan örnek alınarak hazırlanan orman vemaden nizamnamelerinin özellikleri ve uygulanışı ile nezaretin yayın faaliyetleriayrıntılı bir şekilde değerlendirilmiştir.Bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgi veren eserlerin bulunmamasından dolayı,çalışmanın ana kaynaklarını arşiv belgeleri ve eski mecmualar oluşturmaktadır.Bunun yanı sıra bazı yabancı ve yerli kaynaklardan da istifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is related with the ministry of Ottoman Forest and Miningfoundation- which handles Ottoman forest and mines- growing and its activitiesduring XIX century. In the Ottoman Empire, forest and mines has an importancebecause they answers the requests of both public and military needs like shipyardsand artillery workshops. However administrative and legal regulations had not beendone until the second half of XIX century. Forest and mines which had beenadministrated by the other ministries had an independent mechanism with thefoundation of ministry of Ottoman Forest and Mining in 1872. But this ministryabolished before get into action. Approximately 20 years later, the foundation offorest, mining and agriculture ministry which would organize the related works wasan important milestone.In the introduction section, the position of the forest and mines is examinedfrom the ancient times till XIX century. In the first section, the foundation steps offorest, mining and agriculture ministry, the facilities of the foreign engineers whowere invited from Europe. Second section talks about sub commissions and theemployees in forest, mining and agriculture ministry. In the third section, thecharacteristics of forest and mine regulations, this was derived from Europeanexamples, its application and the publication activities of the ministry.Because of hardly detailed written source existence, main sources of thestudy are composed of archive documents and old magazines. At the same time,some of foreign and domestic sources are also used.