Elektronik iş ve elektronik iş uygulayan işletmelerin karşılaştığı sorunlar
Electronic business and the problems encountered upon its application by electronic business
- Tez No: 214957
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM PINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Çaımızda, biliim alanındaki gelimelerin youn olarak yaandıı, sosyal,kültürel, ekonomik, siyasal tüm alanlarda, deiimin ba döndürücü bir hızlailerledii, etkilemeye ve etkilenmeye açık bir süreci yaamaktayız.Bu süreç, özellikle internetin insanların yaamına girmesi ile birlikte, bir çokdeer yargısının geleneksel düünce ve uygulamaların deimesine nedenolmaktadır. yaamı da biliim teknolojisinin yarattıı olanakları kullanarak boyutdeitirip, yeni ekonomik artların gerektirdii organizasyon ve i anlayııdorultusunda yapısal deiikliklere yönelmektedir. Zaman ve mekan kavramlarınınyeni teknoloji sayesinde tamamen deitii, en uzak mesafelerle bilgisayar ve dieriletiim teknolojileri sayesinde tek bir tua basmak suretiyle saniyelerle ifadeedilebilecek kadar kısa sürede iletiimin salanabildii günümüzde, iletmeler e-imodeline geçerek i yapı ekillerini elektronik ortama taımakta veorganizasyonlarını yeni teknolojinin gerektirdii internete uygun halegetirmektedirler.Aratırmamızda biliim teknolojisindeki bu hızlı gelimenin i yaamınakattıı e-i, e-ticaret ve e-iletme kavramları ile e-iin geliim süreçlerini ele aldık.E-i ile ilgili uygulama yöntemleri olan Müteri likileri Yönetimi, Tedarik ZinciriYönetimi, Kurumsal Kaynak Planlama ve E-i uygulamalarının iletmelere saladııavantajlar üzerinde durduk. E-iletmelerin e-i ile ilgili uygulama yöntemleri,boyutları ve dier karılatıkları sorunları irdeledik. Son bölümünde ise e-iuygulayan Türkiye ve Kıbrıs Türk iletmelerindeki uygulama yöntemlerine vesorunlarına yönelik anket ve karılatırmalı bir analizi ile aratırmamızı tamamladık.Sonuç bölümünde ise aratırmamızdan elde ettiimiz sonuçlarındeerlendirilmesi ve iletmelerin e-i alanında karılatıkları sorunlarla ilgili çözümönerileri sunarak, Türkiye'de e-i'in gelimesine katkı koymaya çalıtık.
Özet (Çeviri)
In our century, we are living a process liable to influence and beinginfluenced, where sociological, cultural, economical and political changes occur at abewildering speed and developments in the field of information technology areexperienced massively.This process, especially with the introduction of the internet in peoples?lives, has given way to a lot of changes in traditional way of thinking and aplication.Business life, being no exception, has been going through massive structural changestransforming into new organisations and adopting new business perspectives byusing the opportunities the information technology offers, in regards to the neweconomic conditions. Nowadays time and space notions have completely changeddue to the use of new technology enabling the communication to be sustained bypressing a button in a time span expressed as seconds with the farthest places. Inregards to the above changes, business enterprises have adopted e-business modeland transformed their business transactions and organisations to the electronicenvironment making their organisations suitable to the internet.In our research, ?we dealt with notions such as e-business, e-commerce, eenterprisewhich evolved as a result of the swift development in the informationtechnology and their development processes. We dwelled on Customer RelationshipManagement, Supply Chain Management, Enterprise Resource Planning, E-Businessand advantages they provide to the entreprıses upon application. We dealt with theproblems encountered upon e-business application methods and their scopes. In thefinal section we did a research among Turkish and Cypriot e-business managerscollecting data on their veiws concerning e-business and its related problems.In the result section, we evaluated the data received by the questionnaire, weoffered some possible solutions to the problems encountered in the e-business field,trying to contribute to the development of e- business in Turkey.