İktidar ve kadın; iktidar kavramının kadın araştırmaları çerçevesinde yeniden çözümlenmesi
Power and woman; analyses of the concept of power in the framework of woman studies
  1. Tez No: 214961
  2. Yazar: BÜKE KOYUNCU GÜÇBİLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECLA ARAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalısmanın ana amacı cinsiyetler açısından iktidar kavramının nötrlügünü sorgulamaktır. Bu amaç dogrultusunda ilgili literatür taranmıs ve arastırma iktidar vekadın konulu bir anket çalısması ile desteklenmistir. Kadın arastırmalarıçerçevesinde yeniden çözümlendiginde, iktidar kavramının da, diger birçok kavramgibi, içine dogdugu toplumsal yapının izlerini tasıdıgı görülmektedir. Yapılan çesitliarastırmalar ısıgında, erkek egemen bir dünyada, iktidarın tarih boyunca erkektekelinde oldugunu söylemek mümkündür. Bu durum iktidar olgusununkavramsallasma sürecinde de etkili olmustur. Kadının ?öteki? olarak tanımlanarak,felsefi düsünüsün ?özne?si degil de, ?nesne?si olarak konumlandırılması beraberindekadının kavramsal boyutta da iktidardan dıslanmasını getirmistir. Bu sekilde,arastırma çerçevesinde gerçeklestirilen anket çalısmasının sonuçlarının da gösterdigigibi, iktidar kavramı eril özelliklerle donatılmıstır. ktidarın eril yapısı kadınla iktidararasında büyük bir engel olustururken, iktidara aday kadınları da çıkmazasürüklemistir. Fakat, çalısmanın son bölümünde vurgulandıgı gibi, bugün iktidarkavramı, var olan iktidar yapılarının insanlıgı karsı karsıya bırakmıs oldugu sorunlarnedeniyle sıkça sorgulanmaktadır. Kadın arastırmaları çerçevesinde iktidarkavramının yeniden çözümlenmesi bu sorgulamanın ufkunu genisletecek niteliktedir,çünkü bu çözümleme, iktidarın erilligini ortaya koyarak, kadını ve erkegi kapsayacakdaha bütünlükçü bir iktidar kavrayısının ilk adımıdır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to question the neutrality of the concept ofpower. To realize this objective, written material on the subject has been examinedand the research has been supported by an enquiry on woman and power. Whenanalyzed within the framework of women studies, it?s observed that the concept ofpower, just as many other concepts, has been highly influenced by the socialstructure in which it has appeared. In the light of various researches, it?s possible tostate that throughout the history, power has been monopolized by men. This situationhas also affected the process of conceptualization of power. Woman?s description as?other? and her being the ?object? of the philosophical thinking rather than being its?subject?, has caused her to be isolated from power in the conceptual context. So, asthe results of the enquiry realized during the research indicate, the concept of powerhas been identified by masculine characteristics. The masculine structure of power,constituting a huge obstacle between women and power, has also situated womenwho tend to be in power in a vicious circle. However, as emphasized in the last partof this study, today the concept of power is being questioned frequently since theactual structures of power has caused many problems threatening humanity.Analyses of the concept of power within the framework of women studiescontributes a lot to this questioning as it opens the gates for a wider concept ofpower including both man and woman.