Stratejik işbirliklerinde bilgi transferi
Knowledge transfer in strategic cooperative ventures
  1. Tez No: 214962
  2. Yazar: MURAT YÜCELEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM DİKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada, stratejik işbirliği girişimlerinde bulunan şirketler arasındaki bilgitransferi süreçlerinin etkinliğini belirleyen değişkenler doğrultusunda geliştirilenaraştırma modeli anket yöntemiyle Türkiye'de ki işbirliklerinin bir kesiti üzerindeuygulanmıştır. Kavramsal olarak bakıldığında örtülü bilginin şirketler arasındakitransferi, belirsizlik ile örülü bir ortamda gerçekleşir. Belirsizliği tanımlayan önceletkenler bilginin örtülülük düzeyi, varlıkların özgüllüğü ve karmaşıklığı, transferedilecek bilgi alanında deneyim, ortakların koruyuculuğu, kültürel mesafe ve örgütselmesafedir. Bunların yanısıra bilgi transferinde etkili olan diğer üç unsur, işbirliklerihakkında bilgi birikimi, öğrenme yetkinliği ve işbirliği süresidir. Bu değişkenlerarasındaki ilişkiler regresyon analizleri ve bağımsız iki örneklem t-testi yöntemlerikullanılarak incelenmiştir. Sonuç olarak elde edilen bulguların akademik yazın iletutarlılığı tartışılarak ülkemizdeki stratejik işbirliklerinde bilgi transferlerinin daha etkinhale getirilmesi ile örgütsel öğrenme yeteneklerinin gelişimine ve işbirliği stratejileriizleyen şirketlerin rekabet gücünü artırmasına katkıda bulunacak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
By means of a questionnaire conducted on a cross-sectional segment of strategiccooperative ventures in Turkey, this dissertation examines the effectiveness ofknowledge transfer between alliance partners. Conceptually, tacit knowledge transferoccurs in an environment characterized by causal ambiguity which in turn, hasknowledge tacitness, asset specificity and complexity, prior experience, partnerprotectiveness, cultural distance and organizational distance as antecedent variables.Regression analyses and independent two-sample t-tests are conducted in order todetermine which factors are influential in knowledge transfer processes and to whatextent. Other variables investigated are accumulated know-how regardingcollaborations, learning capacity and alliance duration. Research results are analyzedfrom a viewpoint of consistency with academic literature in the field of knowledgetransfer. The findings of the study highlight means and strategies to be pursued byTurkish companies aiming at effective knowledge acquisition through strategiccooperation in order to improve organizational learning capabilities and gaincompetitive strength.