Uluslararası sermaye hareketlerinin ekonomik istikrara etkileri ve Türkiye örneği
The effects on international capital movements on economic stabilization by using Turkey as an example
- Tez No: 214996
- Danışmanlar: PROF. DR. ESFENDER KORKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İktisat Literatüründe, ekonomik istikrar ve uluslararası sermayehareketleri arasındaki ilişki yoğun bir şekilde tartışılmakta ve bir çok ekonomikistikrar teorisi sermaye hareketleri ekseninde oluşturulmaktadır. Özellikle son 20yılda birçok gelişmekte olan ülke iktisadi kriz olgusu ile karşılaşmıştır. Buülkelerden bazıları sabit kur sistemi bazıları ise değişken kur sistemiuygulamaktaydı. Dolayısıyla bu krizleri açıklamak için kur sisteminden başka birunsura ihtiyaç olduğu açıktır. Bu noktada kısa vadeli sermaye hareketlerininistikrarsızlık yaratıcı etkileri önem kazanmaktadır. Kırılganlığı yüksek finansalpiyasalarda dikkatle incelenmesi gereken bir başka unsurdur.Bu çalışmada 1991?2005 dönemi ele alınarak Türkiye'de yaşanan iktisadikrizlerde sermaye hareketlerinin rolü incelenmiştir. Bu amaçla VAR ve logitmodelleri kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Most economic theory on the long-run economic stability is organizedaround the concept of capital movements. In last two decades some countries thathave suffered macroeconomic crises have had fixed exchange rate systems; somehave not. Therefore it is required another variable to explain economic stability.This variable could be capital movements. Especially the destabilizing effect ofshort term capital movements are very important. Vulnerable financial marketscontributes to this destabilization. Turkey is a good example for this situation.Thus, regulatory and supervisory frameworks in developing countries need to beadapted to financial markets in order to achieve a protection of the effects of shortterm capital movements on economic stability.The purpose of this study, is analyzing the impact of capitalmovements on economic stability of Turkey for the period 1991-2005. For this,VAR analysis and logit modeling methodology has been used.