Uluslararası sermaye akımlarının makro ekonomik istikrara etkileri ve Türkiye örneği
The effects of international capital movements on macro economic stability and the case of Turkey
  1. Tez No: 289366
  2. Yazar: ARZU TOKAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ŞİRİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Piyasaların küresel anlamda etkinliği ve bütünleşmesi, yirminci yüzyılın en önemli ekonomik gelişmelerinden birisidir. Bunda iletişim teknolojisi alanındaki gelişmelerin etkisi ve finans sektöründeki modernleşmenin payı büyüktür. Ekonominin küreselleşmesi, uluslar arası ticarette ve finansal piyasalarda, doğrudan yabancı sermaye yatırımları ve sıcak para hareketleri aracılığıyla değişimin başrolünü üstlenmiştir.İktisat Literatüründe, ekonomik istikrar ve uluslararası sermaye hareketleri arasındaki ilişki yoğun bir şekilde tartışılmakta ve birçok ekonomik istikrar teorisi sermaye hareketleri ekseninde oluşturulmaktadır. Özellikle son 20 yılda birçok gelişmekte olan ülke iktisadi kriz olgusu ile karşılaşmıştır. Dünyada yaşanan kriz deneyimleri içerisinde, yabancı sermaye kaynaklı kriz sayısında beliren artış, bu noktada özellikle sıcak para niteliğindeki kısa vadeli sermaye hareketlerinin makroekonomik istikrara olan etkilerinin değerlendirilmesi gereğini doğurmuştur.Gelişmekte olan ülkeler kategorisinde yer alan Türkiye, 1980 sonrası ekonomisinde yapısal ve köklü değişimlere giderek liberal politikalar benimsemiştir. Bu bağlamda ithal ikame büyüme modelini terk etmiş, dışa açık büyüme modelini benimsemiştir. İlk etapta yabancı sermaye çekme konusunda başarılı olunamamış, ancak dünya ekonomisindeki gelişmelere paralel yeni düzenlemeler ile yabancı sermaye girişinde ciddi artışlar yaşamıştır. Bu artış beraberinde makroekonomik bozulmalara neden olmuş ve özellikle spekülatif sermaye girişinde yaşanan artışa bağlı olarak krizler yaşanmıştır.
Özet (Çeviri)
Speeding up the pace of development is possible through increasing financial sources, turning personal savings into more profitable investments, and giving major role to capital markets in the financial markets of the developing countries. In the era of globalization, today many capital markets change their laws and regulations, make technical improvements just to make these markets seem more attractive to foreign investors. Globalization of the economy in international trade and financial markets leads the change via foreign direct investments and hot money.Most economic theory on the long-run economic stability is organized around the concept of capital movements. In last two decades some countries that have suffered macroeconomic crises have had fixed exchange rate systems; some have not. The increase of the crisis sourced by foreign investments of the experienced crises throughout the world, revealed the need of expecially short-term capital investments effects on the macroeconomic stability.Turkey, one of the developing countries, let the froeign investment flow by applying liberal policies after the decree known as 24 January 1980 decisions. At the beginning, Turkey failed to attract the froeign investments but with the new regulations collateral to the developments of the worlds economy there has been a crucial escalation caused macroeconomic imbalances and the crises caused by the increase in speculative investment flow.