Sovyet turistlerin Trabzon'da sınır ve kıyı ticaretinin Doğu Karadeniz bölgesinde meydana getirdiği ticari hacim
  1. Tez No: 21500
  2. Yazar: NEVZAT KALAYCIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT ERARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
VII ÖZET Türkiye ile Sovyetler Birliği arasındaki Sarp Sınır Kapısının açılmasından sonra, Sovyet turistler Türkiye'ye gelmeye başladı. Sovyet turistler zaman içerisinde Trabzon'daki ticari piyasada etkili olmaya başladılar. Türkiye ile Sovyetler Birliği arasında Sınır ve Kıyı Ticareti anlaşmasının imzalanmasından sonra Doğu Karadeniz Bölgesinde önemli bir ticari potansiyel oluştu. Araştırmanın sonucunda Sovyet turistlerin kişi başına getirdiği mal 150,39 $, getirdiği rismi döviz 32,33 $, getirdiği gayri rismi döviz 60,57 $, Trabzon'dan satın aldığı mal 205,37 $ ve götürdüğü döviz 37,92 $, olarak elde edilmiştir. Bu rakamlar sürekli değişme göstermekte olup, özellikle getirilen resmi döviz miktarlarında azalma, götürülen döviz miktarında da artış gözlenmektedir. Sovyet turistler ayrıca döviz alım satımı da yapmaktadırlar. Türkiye ile Sovyetler Birliği arasında yapılan Sınır ve Kıyı ticareti 1991 yılında, 22.541.962.662.- TL. ihracat, 53.779.258.884.-TL. ithalat rakamlarına ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
VIII SUMMARY After opening Soviet Union and Turkey Sarp border, Soviet tourist began coming to Turkey. In the meantime, they could be effective inside the commercial market in Trabzon Turkey and Soviet Union agreed for the coast and boundry trade. Then, in Lhe East Black See Region came into being an important commercial potential. As a results of this research, the Soviet tourists bring goods for 150,39 $, official exchange for 32,33 $, illegal exchange for 60,57 $, and they buy goods for 205,37 $ from Trabzon and carry out exchange for 37,92 $ from Trabzon to their country per person. These figures are changeable and especially official exchange brought by them are decreasing and exchange carried out are increasing. Also the foreing exchange are made by the Soviet tourists. In relationship between Turkey and Soviet Union, 22.541.962.662.- TL. exports and 53.779.258.884.- TL. imports are made by the coast and boundry trade in 1991.