Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi birinci sınıf öğrencilerinin demografik özellikleri ve kişilik yapıları
- Tez No: 21501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER GÖKÇAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu araştırma, K.T.Ü. Fatih Eğitim Fakültesi birinci sınıf öğrencilerinin demografik özellikleri, kişilik yapıları, ruhsal belirti gruplarının dağılımını ve kişilik yapıları ile demografik özellikler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacı ile planlanmış ve 1991-1992 yılında Ekim Aralık ayları arasında uygulanmıştır. Araştırma, Fatih Eğitim Fakültesinde, oransız eleman örnekleme (Simple Random Sampling) yöntemi ile seçilin 17-24 yaş grubundaki 592 1 sınıf öğrencisinden ölçme araçlarını kabul eden 353 öğrencinin 135' i kız ve 214' ü erkek olmak üzere toplam 349 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Bu araştırmada öğrencilerin demografik özelliklerini belirlemek için öğrenci bilgi formu, ruhsal yapı ve semptom gruplarının dağılımını belirlemek için de belirti tarama listesi (SCL-90) t esti kullanılmıştır. Öğrencileri cinsiyetleri ile baba meslekleri anne meslekleri baba öğrenimi,anne öğrenimi,sosyo- ekonomik durum ailenin oturduğu yer,baba ile problem durumu, anne ile problem durumu, kardeşler ile problem durumu, ruh hekimine gidip gitmeme durumu, ailelerinde ruh hekimine gitme durumu, sigara içme durumu, alkollü içki içme durumu, babanın alkollü içki içmesi durumu ve adli kurumlara intikal eden suç isleme durumu arasındaki ilişki anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This search was planned and carried out to determine the demographic features, personality trait, dispersian of psychdoqical symptom groups and connekt ion between personality traits and demographic features among the 1. st class students in Education Faculty of Fatih at K.T.U in October - Desember of the years 199.1-1992. The searc in Education Faculty of Fatih was carried out chosen by the Simple Random Sampling method on 135 girl and 214 boy students, total 349 students, Who are in the ages of 17-24» In this search a student pall was used to state the demographic features of the students and The Symptom Checked list was also used to state the psychological construction and the dispersion of psychological symptom groups. Also in this search the connection in the sev, of students w i t h F a t he r * s p r of fees i o n, the mot he r ' s p r of f ess i o n, fa t he r * s education, mother's educatoin, sacio-economic sitvation, Family's residence the problem with Father, the problem with mother, the problem with brothers and sisters, going to any psychologist or not, smoking, using alcahol, using alcahol of Father and the criminal sitvation of the Family have been found meaningful. > According to psychological construction of the students, the se:-; dispersian, being with symptom or not, the dispersion of the symptom according to sex and psychological construction and the Family-going between Father and mother in the Family have also been found expressive (or meaningful). The 7.23.82 percent of the students were found problematic and 7.76. 16 percent were unproblemat ic. The problematic girl students were 7.25.78 percent and the problematic boy students were 7.22.64 percent. In this seach the most powerful symptoms were found as obsessive-Compulsive sensitruity in relationships, dis order of eating and appetite supplemet scale connected with paranoid thought, and as depression.