Türkiye'de ulusal kütüphane ve ulusal enformasyon merkezleri
National library and national enformation centers in Turkey
- Tez No: 215012
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÜSTÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Ulusal enformasyon, bir ülkenin en önemli değerlerindendir. Ulusal enformasyonun organizasyonu, ulusal kütüphane ve ulusal enformasyon merkezleri için bir sorundur. Bir ulusal kütüphanenin tüm ulusal enformasyon kaynaklarına sahip olması beklenir. Enformasyon merkezleri ise özel bir konudaki tüm ulusal enformasyon kaynaklarını düzenleyen kuruluşlardır. Bu konular kimya, mühendislik, sosyal bilimler vb. şeklinde sıralanabilir. 1970'lerde UNESCO tarafından, UNISIST adı verilen uluslararası enformasyon sistemi ve NATIS adı verilen ulusal enformasyon sistemi çalışmaları başlatılmıştır. Türkiye de bu sistemlere üyedir. Buna karşın, ulusal enformasyon sistemini, ulusal enformasyon politikasını ve ulusal enformasyon merkezlerini geliştirememiştir. Eğer Milli Kütüphane, ULAKBİM ve YÖK Dokümantasyon Merkezi birlikte çalışabilirlerse, ulusal enformasyon kaynaklarını düzenleyebilecek ve Türkiye'nin ulusal enformasyon merkezlerini kurabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
National enformation is one of the most valuable things for a nation. Their organization is a problem for national library and national enformation centers. A national library has all national enformation sources. Enformation centers has got special national enformation materials on a special subject. For example chemistry, engineering, social science, etc. In 1970?s, UNESCO starts an international enformation systems programme that calling UNISIST and national system that calling NATIS. Türkiye is a member of these systems. Although, Türkiye wasn?t developing a national enformation system, a national enformation policy, and national enformation centers. If three big centers, Milli Kütüphane (National Library), ULAKBİM and YÖK Documentation Center , will working together, Türkiye will really organize national enformation and will built her special national enformation centers.