XIX. Yüzyıl Fransız seyyahlarına göre Van
According to French voyagers Van in XIX. centuries
- Tez No: 215011
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR DONUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
Çalısmamızın amacı XIX. yüzyıl Osmanlı mparatorlugu dönemi Van veçevresinin tarihine katkıda bulunmaktır. Bu dönemin kendine has özellikleri olmasıve Batılıların bölgeye ilgilerinin artmasıyla pek çok seyyah gelmis ve bölgenincografi, siyasi, etnik ve ekonomik durumu hakkında teferruatlı bilgiler vermislerdir.Bu sebeple bölge hakkında yazılan seyahatnameleri inceleyerek batılıların görüs vebilgilerinin bilinmesi amacıyla bu çalısmayı gerçeklestirdik. Eserlerin tamamınıtercüme ettikten sonra konularına göre ayırarak degerlendirmeye tabi tuttuk. Tezimizgiris ve dört bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölüm Van ve çevresininCografi ve Fiziki yapısı, ikinci bölüm Van Sancagı ve Kazaları, üçüncü bölüm Etnikve Dini yapı, dördüncü bölüm ise Mimari Eserlerden olusmaktadır.
Özet (Çeviri)
The goal of our works is to contribute to the history of Van and itsenvironments at the time of the empire ottoman in 19 centuries. As this region hasindividual characteristics, with the increase in interest of the European against thisarea, several European travelers explored the area and provided the informationdetailed on the geography, policy, ethnicity and economy of this region. Therefore bystudying books of the voyages written about this area we have realized this work tomake known ideas and information of Europeans. After having translated all theworks, by classifying according to their subject we studied them. Our thesis containsthe introduction and 4 chapters. The first chapter includes the Geographical andPhysical form of Van and its Surroundings; second chapter the Sancak of the Vanand its Kazas; third chapter Ethnicity and Religious chapter of form; fourthArchitectural of work.