Antikçag'da Anadolu'da balık ve balıkçılık
Fish and fishing in ancient Anatolia
- Tez No: 215013
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Tarih, Aquatic Products, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Antikçag'da Anadolu'da Balık ve Balıkçılık? adını tasıyan bu çalısmada,adından da anlasılacagı üzere, Antikçag'daki balık ve balıkçılıgın Anadolu'dakiizleri arastırılmaktadır. Son yıllarda gerçeklestirilen çalısmalar balıgın, PrehistorikDönem'den itibaren Anadolu'da yasayan toplulukların beslenmelerinde veekonomilerinde önemli bir yer tuttugunu ortaya koymustur.Özellikle Roma mparatorlugu Dönemi'nde balıgın tuzlamasının yapılması yada sos olarak islenmesi büyük bir endüstri halini almıstır. Her ne kadar balık islemefabrikalarına ait arkeolojik kalıntılar simdiye kadar yalnızca Kuzey Karadeniz ileBatı Akdeniz kıyılarında saptanmıs olsa da Güney Karadeniz ve Marmara kıyılarındaavlanan ton ve palamut balıklarının tuzlanmak suretiyle elde edilen konservesininamphoralar içinde diger bölgelere de ihraç edildigi ve bu endüstri sayesinde ucuzasatılan balıgın fakir halkın ana besin maddelerinden birisini olusturduguanlasılmaktadır. Anadolu'nun diger kentlerinde de tuzlama ya da sos seklinde balıküretiminin ya da ticaretinin gerçeklestigi ve bu kentlerden bazılarında balıkçılarınloncalar olusturduklarına dair epigrafik deliller mevcuttur.slenmis balık ürünlerinin yanı sıra hem tuzlu hem de tatlı sularda avlanançok çesitli taze balıgın da et ve balık pazarlarında satısa sunuldugu, hatta zamanzaman Anadolu'nun bazı kentlerinde Mısır ya da Dogu Akdeniz'den ithal edilmisbalık türlerinin dahi tüketildigi anlasılmaktadır.Diger yandan, Antikçag'da Anadolu'da balıkçılık endüstrisinin ne boyuttaoldugu, üretimin ve ticaretin kimler tarafından ne sekilde gerçeklestirildigi vedevletin bu endüstri üzerinde ne gibi bir yaptırımı oldugu konusundaki bilgilerimizoldukça sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
In this study called ?Fish and Fishing in Ancient Anatolia? as its namesuggests, the traces of fish and fishing in Ancient Anatolia are researched. In recentyears, research studies has shown that fish has had an important place in thegastronomy and economy of Anatolian societies since prehistoric times.Especially in Roman times, salted fish and fish sauce production became avaluable industry. Although all archaeological evidence of preserved fishinstallations have been discovered in the Western Mediterranean and in the Northernregion of the Black Sea thus far, we know that tuna and bonito were caught andsalted in the Sea of Marmara and the Southern region of the Black Sea. Thepreserved fish products were exported in amphoras from these regions to otherregions. These products were inexpensive and consequently became a staple in thediet of poor people. Epigraphic evidence exists which shows that numerous citiesthroughout Anatolia had such preserved fish industries concerned with productionand trade along with fisherman?s guilds.In addition to the preserved fish products, numerous kinds of fresh fish fromboth salt and fresh water sources were available for sale in markets. In someAnatolian cities, imported fish from Egypt and the Eastern Mediterranean regionwere sold.At this time we cannot say how large this industry was, nor can we clearlysay who was involved in production and trade in Ancient Anatolia. Likewise, theorganization of labor in this industry, be it slave or otherwise remains unclear.Governmental stipulations such as through taxation and the bestowal and fishingrights unfortunately is also unclear.