Meşihat müsteşarı Hüseyin Kamil Efendi'nin yemen hatıraları(1912-1913)
Mesihat müsteşarı Hüseyin Kamil Efendy?s Yemen memories (1912-1913)
- Tez No: 215015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ BEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Osmanlı Devleti, XX. Yüzyılın başlarında Yemen'deki isyanlardan büyüksıkıntı çekmiştir. II. Meşrutiyetten sonra iktidara gelen İttihat ve Terakki CemiyetiHükümeti tarafından Hüseyin Kâmil Efendi ?Müfettiş-i Hükkam? unvanıyla Ekim1910'da Yemen'e gönderilmiştir.İtalya'nın Trablusgarb'a saldırması ve Balkan devletlerinin Osmanlı Devleti'nekarşı savaş hazırlığı yapmasıyla eşzamanlı olarak Asir'de isyan eden İdrisî'nin debertaraf edilmesi gerekiyordu. Bu savaşlarla büyük sıkıntı yaşayan Osmanlı Devleti,Yemen'de bulunan Hüseyin Kâmil Efendi'ye telgrafla bir heyet kurmasını ve İdrisî'yiisyandan vazgeçirmesini emretmiştir. Hüseyin Kâmil Efendi, Yemen'deki bürokratlarve ileri gelenlerden oluşan heyetle İdrisî ile görüşmeler yapmıştır. Zaman zamanİdrisî'nin diyalogdan kaçmasıyla görüşmeler kesintiye uğramış ve anlaşmasağlanamamıştır.Hüseyin Kâmil Efendi tarafından Seyyid İdrisî'nin isyan etme sebepleri,propaganda maksadıyla Mısır'da bastırdığı risaleler, Osmanlı Devleti'nden istekleri,Yemen'deki kurumların yozlaşmaları, devlet memurlarının halka karşı olumsuztavırları, İmam Yahya ile ilişkileri ve yapılan görüşmeler ile kaldığı köy ve şehirlerbir gezgin edasıyla titiz ve detaylı şekilde kaleme alınmıştır. ?Yemen Hatıraları?adıyla Hüseyin Kâmil Efendi'nin kaleme aldığı anıları, tarihin bu kesiti için önemlibir kaynak değerini taşımaktadır. Tarafımızdan gün ışığına çıkarılarak bilimdünyasının istifadesine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ottoman Empire suffered from the rebellions in the Yemen at thebegginnings of twentieth century. Hüseyin Kâmil Efendi appointed as ?Inspector ofthe Governors? to the Yemen in November 1910 by the Accord And AdvancementSociety who took the assumption of power after the Second ConstitutionalMonarchy.It was essential to eliminate also Seyyid Idrisî who insurrectedsimultaneously with the assault of Italiens to Tripoli and war preparation of BalkanStates to the Empire. The Ottoman Empire living a great trouble by thiese wars,orders Hüseyin Kamil Efendi organizing a commitee and turning aside Idrisi.Hüseyin Kamil Efendi and the commitee made negotiations with Idrisi. Negotiationshad been interrrupted because Idrisi escaped from dialogue and the aggreement couldnot fulfilled.The reasons of Seyyid İdrisi to rebel, pamphlets that he published forpropoganda, his demands from the Ottoman Empire, instutional degeneration ofYemen, the negative attitude of state offices to the public, his relationship with ImamYahya and interwievs made between them, villages and cities that Hüseyin KamilEfendi stayed were all wrote in a fastidious and detailed manner by Hüseyin KamilEfendi. Hüseyin Kamil Efendi's memories written down by himself in the name of?Yemen Memories?, has a great value as a source for that era of the history. It hasbeen founded by us and served for the science world's benefit.