Küçük Menderes Havzası'nın beşeri ve iktisadi coğrafyası
Human geography and economic geography of Küçük Menderes Basin
  1. Tez No: 215017
  2. Yazar: GÜLER MUSLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA GÖNEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 469
Özet
?Küçük Menderes Havzası'nın Beşerî ve İktisadî Coğrafyası? adlı tezçalışmasında havzanın fiziki, beşerî ve iktisadî özellikleri ortaya konmayaçalışılmıştır. Dünden bugüne havzanın, beşeri ve iktisadî coğrafyasında görülendeğişimlere dikkat çekilmiştir.Ege bölgesinin batısında, Gediz ve Büyük Menderes havzaları arasında yeralan Küçük Menderes havzası, 3275 km² lik bir alan kaplar. İzmir'in Bayındır,Beydağ, Ödemiş, Tire, Torbalı, Selçuk, Kiraz ilçeleri ile 260 köy çalışma alanısınırları içindedir.Havzanın verimli tarım alanları, uygun iklim şartları Küçük Menderes nehrigibi önemli bir akarsuyun varlığı Küçük Menderes Havzası'nda beşeri ve iktisadihayatının geçmişten günümüze kadar gelişimini sağlamıştır. Ancak son yıllardahavzada, yeraltı sularının aşırı kullanımı sonucu yeraltı su seviyesi düşmüş olup,gelecekte beşeri ve iktisadi hayatı olumsuz yönde etkileyecek bir sorun olarakgörülmektedir.Havza'da tarım, önemini koruyan ekonomik bir faaliyet olmakla beraber,şehir nüfusunun kır nüfusunu geride bıraktığı, sanayi, ticaret ve turizm faaliyetlerininde giderek önemini arttırdığı bir gerçektir. Sonuç ve öneriler kısmında; KüçükMenderes Havzası'nda, beşerî ve iktisadi hayatında yaşanan sorunlar ve bu sorunlarıgidermeye yönelik çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, titled ?Human Geography and Economic Geography of KüçükMenderes Basin?, It is aimed to put forward the physical, anthropogeographical andeconomic aspects of the basin. A special attention is paid to the changes inanthropogeography and economic geography until today .Küçük Menderes Basin, located in the Western part of Aegean region,between Gediz and Büyük Menderes basin, covers a 3275 km² area. Bayındır,Beydağ, Ödemiş, Tire, Torbalı, Selçuk, Kiraz districts and 260 villages of İzmir arewithin the borders of study area.Productive agricultural land in the basin, convenient climate conditions,presence of a vital river such as Küçük Menderes has had considerable influence onthe development of human life and economic life in Küçük Menderes basin frompast to present. However, there has been a decrease in groundwater resulting fromexcessive use which is considered a serious problem that may affect human life andeconomic life rather negatively.Although agriculture is still a remarkable economic occupation, industry,trade and tourism are gradually gaining the priority in the basin as a result of theincrease in city population over rural population. In the conclusions and suggestionspart, troubles in human life and economic life in the basin and sugesstions to solvethese problems will take place.