Dünya'da ve Türkiye'de futbolun değişim süreci 2002-2005 verileriyle Türkiyede oyuncu performansı üzerine ekonometrik bir inceleme
The developmental prosess of football in Turkey and the World: An econoetric analyze on player performance in Turkish football league 2002-2005
- Tez No: 215020
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENİS SINIKSARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yüksek lisans tez çalısmasında, dünyadaki futbol oyununun geçmisinden yolaçıkılarak futbolun ülke ekonomilerini etkileyen bir sektör haline dönüsümüincelenmistir. Bu çerçevede sektörün temel dinamikleri ele alınmıs, özellikle BosmanKuralları'nın ardından gündeme gelen yüksek transfer ücretlerinin futbol teknigi vefutbol ekonomisi üzerinde yarattıgı dönüsüm incelenmistir. Türkiye'de futboluntarihçesi ele alınmıs ve naklen yayın gelirleri uygulanmaya baslanması, futboldasponsorluk kavramının gelisimi ve kulüplerin sirketlesme süreçlerine deginilmistir.2001 yılında ülkemizde uygulanmaya baslayan Bosman Kuralları'nın etkilerine, gençfutbolcu sayısındaki azalmaya ve yabancı futbolcu sayısındaki artısa dikkatçekilmistir. 2002?2005 sezonlarının verilerinden faydalanılarak oyuncuperformansını etkileyen faktörler istatistiksel olarak incelenmis ve ekonometrik biranalize yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
In this dissetation, named by ?The Devolopmental Prosess of Football in Turkey andthe World: An Econometric Analyze on Player Performance in Turkish FootballLeague, 2002-2005?, the history of soccer and how soccer became a financial sectorthat affects the economies of the countries of its own are searched. In this context,basic dynamics of soccer, especially consequences of The Bosman Rule, the affectsof high transfer prices on the devolopment of soccer technique, and thetransformation of the ?soccer economics? is analyzed. The income from the livetelevision broadcasting, sponsorships in soccer and the process of the soccer clubs toform into companies are also mentioned. In the year 2001, the Bosman Rule was putinto practice in Turkey and the number of young players joining the soccer arestarted to be related with the deficiencies in infrastructure of soccer clubs. Aneconometric analysis of the factors that affect the player performances, which isbased on the data of the seasons between 2002 and 2005, is provided.