Van-Yoncatepe Sarayı çanak-çömlek parçalarının değerlendirilmesi
The evaluation of potteries from Van-Yoncatepe palace
  1. Tez No: 215027
  2. Yazar: NİHAL AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY BELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada Yoncatepe Sarayı'ndan ortaya çıkarılan çanak çömlekler tipolojik olarak incelenmeye çalışılmış ve katalog halinde, bir bütün olarak sunulmuştur. Katalog olarak hazırlanmış bu çalışmayla, Yoncatepe Saray yerleşmesinde yoğun olarak tercih edilen çanak çömlek türleri, buna bağlı olarak da sosyal yaşamları ile statüleri hakkında doyurucu bilgiler elde edilmeye çalışılmıştır. Çanak çömleklerin ortaya çıkarıldıkları mekanların kesin kullanım amaçları saptanmış, elde edilen bu veriler ışığında da mekanların işlevselliklerine göre adlandırılmaları kolaylaşmıştır.Yoncatepe çanak çömlekleri bize tarihlendirme konusunda da oldukça önemli bilgiler vermektedir. Buna göre, bir Erken Demir Çağı kalesi olarak kazılmaya başlanmış olan Yoncatepe'nin, ortaya çıkarılan mimari ve küçük buluntular ile bu çalışmanın da konusu olan çanak çömlek buluntuları ışığında, Urartu dönemi yerleşmesi olduğu saptanmıştır.İncelenen malzemelerin büyük çoğunluğunu çanaklar oluşturmaktadır. Çanakların yanı sıra da, tabaklar, çömlekler, küpler, testiler, vazolar ve memecikli kaplar da incelenen malzemeler arasında yer almaktadır.Tüm bu malzemeler buluntu mekanları ve formları göz önüne alınarak, gruplar halinde, ayrıntılı bir şekilde incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this catalogue the pottery from Yoncatepe Palace has thorougly been studied and is presented in its typological square. Also the most prefered types of pottery in Yoncatepe Palace has carefuly been dated.The usage reasons of the places, where this potteries have been determined and have been rightly classified was given. All materials has been classified in accordance to their forms and places where they were excavated.Yoncatepe at first been excavated as an Early Iron Age settlement. But later, when the architectural findings and potteries in question began to be more clear, it?s understood that Yoncatepe was an Urartian settlement.In this work, it is seen that, the usage of bowls is mostly prefered than the usage of potteries like pots, plates, jars, jugs and vases in Yoncatepe.