Türk deniz ulaşımı ve ticaretinin Türkiye jeopolitiği açısından önemi
The importance of Turkish maritime trade and transportation in terms of Turkish geopolitics
  1. Tez No: 215030
  2. Yazar: ASLI ARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Geçmişten günümüze denizler; ekonomik, siyasi, askeri ve coğrafi güçolarak medeniyetlerin geleceklerine yön vermiştir. Çağımızda artan endüstriyelüretim ve dünya ticareti, denizcilik sektörüne büyük bir ivme kazandırmıştır.Bir yarımada ülkesi olan Türkiye ise, denizcilik sektöründe mevcutpotansiyelini kullanamayarak çağdaşlarının çok gerisinde kalmıştır. Tüm gelişmişülkeler, en küçük ekonomik kaynağı bile sonuna kadar kullanarak kazançsağlamaya çalışırken Türkiye, sınırsız bir ekonomik kaynak olan denizlerine hakettiği değeri vermemektedir.Tezin içeriğinde, dünya denizcilik sektörünün 2004 yılı itibariyle mevcutdurumu incelenerek, Türkiye'nin mevcut durumuyla karşılaştırılmış ve Türkiye'nindenizcilik sektöründe yaşadığı sorunlar ele alınarak, çözüm önerileri üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Seas have formed the future of civilization as economic, political, military andgeographic power. In this era, increasing industrial power and world trade havegiven the maritime sector a great momentum.Nevertheless but Turkey as a peninsula, fell behind other countries by notusing the current potential in the maritime sector. Turkey still does not value its seaswich have an unlimited economical source while all the developed countries try togain benefit by using any small economic sources.In this thesis, the world maritime sector is studied by the year 2004 and iscompared with current situation of Turkey and the problems that Turkey faces in themaritime sector are discussed and some solutions are offerred.