Orta Anadolu Aksaray yöresi Kültepe, Toptepe, Geyral ve Alayhan çanak çömleklerinin incelenmesi
Examining of pottery in Kültepe, Toptepe, Geyral and Alayhan Mounds in Middle Anayolia Aksaray region
  1. Tez No: 215035
  2. Yazar: FATMA KARAMISIR YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL GÜLÇUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Prehistorya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu yüksek lisans tezinin ilk amacı, Aksaray, Nigde, Nevsehir lleri Yüzey Arastırmasısırasında Toptepe, Kültepe, Geyral ve Alayhan höyüklerinde toplanan çanakçömleklerin dönemlerinin belirlenmesi ve aynı yüzey arastırmasında saptanan digeryerlesme alanlarından elde edilen çanak çömlek gruplarıyla da karsılastırılarak ÇanakÇömlekli Neolitik'ten TÇ'nin sonuna kadar bölge prehistorik kültür dizininin, eldengeldigince dogru bir sekilde saptanmasına yöneliktir. Çalısmanın bir diger amacıysa,bölgeler arası kültür alısverisine ısık tutmaktır. Aksaray, Nevsehir, Nigde lleri YüzeyArastırması'nın ana hedeflerinden biri, Anadolu Kültür Envanter Çalısmaları'na katkıolarak belirtilmistir. Bu baglamda, Yüksek Lisans Tez çalısmasında elde edilensonuçların, gelecekte yapılacak arkeolojik arastırmalara veri tabanı olusturabilecegi deöngörülmüstür. Arastırmanın çalısma yöntemi ve kurgulanması, bu öngörüden de yolaçıkılarak düzenlenmistir.Bu dogrultuda, stanbul Üniversitesi Prehistorya Laboratuvarı'nda bulunan çanak çömlek,tek tek hamur ve biçim özellikleri açısından irdelenmis, ortak paydalar saptanarak malgrupları olusturulmus, profil veren parçalar ayrılarak birebir ölçekte çizilmis,fotograflanmıs ve yakın ve uzak dönemsel dıs baglantılarının belirlenmesine gidilmistir.Metin kısmının sonuna eklenen katalog, okuyucunun, basımı yapılmıs malzemeye ve dısbaglantılarına rahat erisimini saglayacak biçimde düzenlenmistir.
Özet (Çeviri)
The first aim of this postgraduate thesis is to determine the chronology of pottery inToptepe, Kültepe, Geyral and Alayhan during a Surface Survey in Aksaray, Nigdeand Nevsehir regions; to determine the prehistoric cultural progressim from meNeolithic Age to the Early Bronze Age by comparism with the other pottery groupsfound in other settlements. Another aim of this thesis is to shed light on inter-regionalcultural relations. The main aim of the Surface Survey in Aksaray, Nigde andNevsehir Regions to contribute to the Anatolian Cultural Inventory of Research. Inthis manner, it is considered that the results obtained in this thesis will provide adatabase for future archaeological research. The research methodology and plan areorganized according to this consideration. In this manner, pottery in the PrehistoricLaboratories of stanbul University were analysed individually to determine to theirpaste and form qualities; goods groups were formed according to common qualities.Later diagnostic sherds were drawn in one-to-one measure and were photographed.Finally, outside interactions of near by and far and cultures regions are discussed.Thecatalogue appending the text is organized to make this material accessible to thereader.