Yeni yasal düzenlemeler çerçevesinde Türkiye'de belediyelerin sosyal politika alanındaki görev ve deneyimlerinin değerlendirilmesi (Zeytinburnu örneği)
An assesment of tasks and experiences of Turkish municipalities in the area of social policy in the framework of new legal regulations case study: Zeytinburnu
- Tez No: 215039
- Danışmanlar: PROF. DR. ESFENDER KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Sosyal politikalar toplumların giderek daha fazla ihtiyaç duyduğu ve talepetmeye başladığı hizmet alanlarıdır. İl özel idaresi, köy ve belediyelerden oluşan yerelyönetimlerden belediyeler, sosyal politika alanında önemli görevleri olan kurumlardır.5393 sayılı belediye yasası ve diğer bazı yasalar belediyelere sosyal politika alanındayeni görevler vermiştir.Bu çalışmanın amacı, 5393 sayılı Belediye Yasası ve diğer yasalarlabelediyelere devredilen mahalli düzeydeki sosyal politikaları, belediyelerin ne ölçüdeyerine getirebileceklerini incelemek ve günümüzde belediyelerin sosyal politikaalanındaki rol ve etkinlik düzeyini ortaya koymaktırBu çalışmada belediyelerin sosyal politika görevleri ve konuya yönelikuygulamaları incelenmiştir. 5393 sayılı yasa ve diğer yasalarla belediyelere devredilengörevler ele alınmış, bir alan araştırması ile belediyelerin bu alandaki deneyimleritespit edilmeye çalışılmıştır. Zeytinburnu Belediyesi örneği incelenerek bulgulargüçlendirilmiştir.Çalışma, ülkemizdeki belediyelerin sosyal politika alanındaki deneyimlerininsınırlı olduğunu ve verilen yeni sosyal politika görevlerini yerine getirmekte güçlüklekarşılaşacaklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Social policies are an area of service that is more and more needed anddemanded by the society. Special provincial administrations, villages andmunicipalities form a local administration where the municipalities have an importantrole to play in terms of social policies. Law number 5393 and other laws have givenmunicipalities new duties in the area of social policies.The aim of this study is to investigate on what scale Municipalities implementsocial politics of Law number 5393 of the Municipality law and other laws have givenmunicipalities new duties at a local level. Furthermore it will draw a clear picture ofrecent social policies of municipalities, their role and efficiency on this matter.This study has examined the duties of municipalities in terms of social policiesand its implementations. It critically examined the delegation of the authority tomunicipalities in terms of social policies and its impacts. Moreover a field study wasconducted to inspect the experience of municipalities. Zeytinburnu Municipality wastaken as an example to strengthen the findings.This study shows that the municipalities of our county have a modestexperience in terms of social policies and its applications. Therefore it has beenobserved that the new given duties will be implemented with some difficulties.