Türkiye'de 1982-1990 yılları arasında psikolojik danışma ve rehberlik anabilim dalında yapılmış olan bilim uzmanlığı ve doktora tezleri ile ilgili bir abstract çalışması
  1. Tez No: 21505
  2. Yazar: MAHMUT SEMERCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER GÖKÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
ÖZET Bu çalışmanın ana amacı. Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanın da yapılmış olan tüm bilim uzmanlığı ve doktora tezlerini içeren ve alandaki tüm ilgililerin kullanabilecekleri bir tez özetleri müracaat kaynağı hazırlamaktır. Araştırmanın evreni Türkiye'de 17 Eğitim Fakültesinde 1982-1990 yılları arasında Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalında yapılmış olan 188 Bilim Uzmanlığı ve 36 Doktora tezi olmak üzere top lam 224 tez 'den oluşmuştur. Araştırma betimsel yöntem kullanılarak yapılmış bir tarama ça lışmasıdır. 1982-1990 yılları arasında yapılmış olan bilim uzmanlığı ve dok tora tezlerinin özetleri. YÖK Dokümantasyon Merkezinden, üniversite lerin Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlıklarından, Sosyal Bi limler Enstitülerinden ve Fakülte Dekanlıklarından temin edilmiş olup, bu işlem bir yıl sürmüştür. Toplanan 224 tez özeti teker teker incelenmiş ve tekrardan özetlenmiştir. Bu tez özetleri, tezin sonun da ekler bölümünde yapıldıkları üniversitelere, yıllara ve bilim uz- rnanlığı-doktora tezi oluşlarına göre alfabetik sıra ile verilmişler dir. Bulguların analizinde ise; 1982-1990 yılları arasında en çok bilim uzmanlığı tezinin 81 tez ile (%43.09) Ankara üniversitesi Eği tim Bilimleri Fakültesinde yapıldığı, onu 47 tez ile. (% 25.) Hacette pe üniversitesi Eğitim Fakültesi ve 30 tez ile de (%15,96) Boğaziçi üniversitesi Eğitim Fakültesinin takip ettiği görülmüştür. Aynı yıllar içinde yapılan doktora tezleri incelendiğinde ise en çok doktora tezinin 25 tez ile (%69.44) Hacettepe üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde yapıldığı, 8 tez ile (%22. 22) Ankara üniversitesi Eği tim Bilimleri Fakültesinin takip ettiği görülmektedir. IV1982-1990 yılları arasında yapılmış olan toplam 188 bilim uzman lığı tezinin 172 'sinde (%91,49) tasviri (descriptive) ( yöntem, 16' smda (%8.51) deneysel yöntem kullanılmıştır. Yapılmış olan toplam 36 doktora tezinin 24'ünde (%66.66) tasviri (descriptive) yöntem, 12' sinde (%33. 34) ise deneysel yöntem kullanılmıştır. Tüm tezler dikkate alındığında toplam 224 tezden, 196'sında (%87.5) tasviri (descriptive) yöntem, ancak 28'inde (%12.5) ise deneysel yöntem kullanılmıştır. Bu sonuçlar, gerek bilim uzmanlığı, gerekse doktora tezlerinde tasviri (descriptive) yöntemin tercih edilmiş olduğunu göstermektedir. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to prepare an application book which includes the abstracts of all the master and doctorate theses which were done in all the universities in Turkey, in the area of guidance and psychological counseling, between the years of 1982-1990. This study is a field survey made by using descriptive research model. It comprises 188 master theses and 36 doctorate theses, totally 224 post graduate theses. Summary pages of theses were obtained from univer ties' documantation centers and resummarize by the researcher and consequently abstracts of every thesis were appeared. These abstracts were given in alphabetical order considering names of universities. In addition to these abstracts, the index of writers' name was given in this thesis. The numbers and preportrions of theses were shown in tables respecting the years and universities. Findings showed that Ankara Univesity took first place with 81 master theses. Hacettepe University with 47 theses and BoğaEİci University with 30 theses followed. For doctorate theses, this ranking was Hacettepe University in first place with 25 theses, and Ankara University with 8 theses followed. In 172 master theses and 24 doctorate theses, Descriptive research method was used. In 16 master theses and 12 doctorate theses, experimental method was used. This result show that descriptive method was preferred in totally 196 post gracuate theses. vi