İttihat ve Terakki'nin azınlıklar politikası
Committee of union and progress?s minorities policy
  1. Tez No: 215054
  2. Yazar: AHMET EFİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEZMİ ERASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 513
Özet
XIX. yüzyıldan XX. yüzyıla gelinceye kadar Anadolu'da, Rumlar arasındaYunan milliyetçiligi oldukça gelismisti. Rumlar, Yunan devleti kurulduktan sonra birdevlet politikası olarak uygulanmaya baslanılan Megali deayı benimsemisler,yasadıkları yerleri Yunan topragı yapmak ve büyük Yunanistan'ı kurmak için yogunbir mücadele içerisine girmislerdi. XX. yüzyıl baslarına gelindiginde Yunanistan'ınyürüttügü propagandalar neticesinde Anadolu'da yasayan Rumlar vatandası olduklarıOsmanlı Devletinden ziyade Yunanistan'a baglı hale gelmislerdi.Bu düsünce ile hareket den Rumlar Balkan Savasıyla birlikte hareketegeçerek isyan ettiler. Trakya'da yasayanlar buraları isgal eden Bulgar ordusuylabirlik olup Müslüman ahaliye saldırdılar, bir çok Müslümanı öldürdüler, köyleriyaktılar, malları yagmaladılar. Batı Anadolu sahillerinde yasayanlar ise Anadolusahillerini ablukaya alan ve Ege denizindeki adaları isgal eden Yunanistanla birlikoldular. Devleti zaafa düsürerek savasta yenilmesini saglamak amacıyla hareketeden Rumlar Balkan Savasının hemen sonrasında baslayan I. Dünya Savasında daaynı sekilde isyan etmeye devam ettiler.Rumların Osmanlı Devletinin yıkılmasına neden olan bu iki büyük savastagerçeklestirmis oldukları isyanlar önemli gelismelerin yasanmasına neden oldu. Bugelismelerden ilki Balkan savası sonrasında yasanan Rum göçüdür. Hem BalkanSavasında yaptıklarının tesiriyle hem de Makedonya'da Yunanistan'ın Müslümanlarayaptıgı zulümlere duyulan tepkiyle Trakya ve Batı Anadolu sahillerinde yasayanRumlar Yunanistan'a ve Ege denizindeki adara göç ettiler. .Arastırmamızın önemli bir kısmını iste bu Rum göçü konusu teskiletmektedir. Birinci bölümde Rumların Balkan Savasındaki zararlı faaliyetleri elealınmıstır. Balkanlarda çok büyük bir mücadele içerisinde olan Osmanlı Devletinizaafa ugratmak ve yenilmesini saglamak adına yapılan bu zararlı faaliyetler temelolarak göçün sebebini teskil etmektedir. Ancak ikinci bölümde göçün daha iyianlasılabilmesi için göçe etki eden faktörler bütün yönleriyle ele alınmıstır. Üçüncübölümde de göçün hangi bölgelerde meydana geldigi, Osmanlı Devleti ileYunanistan arasındaki iliskileri nasıl etkiledigi ve hükümetin göç karsısındaki tavrıortaya konulmustur. Ayrıca bu bölümde Osmanlı Devleti ile Yunanistan arasında ilkdefa gündeme gelen Nüfus Mübadelesi konusu da ayrıntılı bir sekilde ele alınmıstır.Arastırmamızın son bölümünde I. Dünya savası dönemini ele alınmıstır.Burada öncelikle tilaf devletlerinin Anadolu'ya yaptıkları saldırılar ve Rumlarıntilaf devletleriyle isbirligi yapmaları üzerinde durulmustur. Daha sonra da digerbölümlerde oldugu üzere arsiv belgelerine dayalı olarak bütün yönleriyle Rum tehciriele alınmıstır.
Özet (Çeviri)
From 19th century to 20th century nationalism among Greek Community hasdeveloped pretty much in Anatolia. After Greece goverment established, Greeks hasadopted the Great idea (Megali dea). Greeks wanted to make their living area aGreek land and they struuggled a lot to establish the Great Greek. In the begining of20th Century, Greeks that are living in Anatolia and citizens of Otoman State hasattacted themselves to Greek instead of Otoman State. With this thought duringBalkan War Greek?s has began to Rebel against Ottomans. The Greek?s that areliving in Eastern Thrace with the Bulgaria army that has occupy this area attackmuslims. They killed a lot of muslims, burned villages and they plunder goodsGreek?s that are living in West Anatolia shore has became together with the Greekthat has occupy this area and the island in Aegean Sea. Greek?s has rebeled againstOttomans right after Balkan War and the begining of World War I. (WWI) Therebellion of greeks has caused important development. First, after the Balkan War isthe Greeks migration. During the Balkan War and the torture that have been made tomuslims that are living in Macedonia the Greeks that are living in Eastern Thraceand West Anatolia has been migrated to the islands of Aegean Sea in return of thistorture.The important part of my research is the Greek migration. In the first partGreek damage during the Balkan war was examined. The Greek that has providedthe defeat of Ottoman State has caused for them their migration. In the second partthe effects of migration factors in every way has been exemined. In the part , theparts of migrations has been considered. How the migration has effected. Therelationship between Ottoman State and Greece has been considered and thegoverments action toward the migration has been considered. Also in this part, forthe first time Ottoman State and Greece population exchange has became the issueand has been examined in detail.In the last part of my research, the period of WWI has been examined. In thispart at first Great Britain, France and Russia attack to Anatolia has been examined.At last, like the other parts the The Greek Deportation has been examined in everyway according to the documents.