İstanbul Üniversitesi kütüphanesindeki Arap edebiyatına dair Arapça yazmalar
The Arabic manuscripts in library of Istanbul University concerning Arabic literature
  1. Tez No: 215055
  2. Yazar: AYŞE TOPSAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. YAŞAR KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kültürümüzün en önemli eserlerinden olan el yazmaları, bilimselçalısmalarımızın vazgeçilmez kaynakları arasında yer almaktadır. Bu nedenle bueserlerin gün ısıgına çıkarılması pek çok arastırmacının farklı alanlardakiçalısmalarına önemli bir katkı saglayacaktır. Bu Çalısmamızda stanbul ÜniversitesiNadir Eserler Kütüphanesi'nde bulunan Arap Edebiyatı baslıgı altındaki Arapçayazma eserler ele alınmıstır. Tezimizde yaklasık yüz adet eser üzerinde incelemeyapılmıs, bu eserlerin nüsha özellikleri, içerikleri ve müellifleri hakkında bilgiverilmistir.
Özet (Çeviri)
Handwritten manuscripts which are from the most important works of ourculture are among the indispensable sources of our scientific studies. For this reasontaking these manuscripts out of daylight will make a significant contribution to manyresearchers' studies in diffrent fields. In this work, the Arabic manuscripts inUniversity of stanbul Library of Rare Works that are under the title of ArabicLiterature have been taken up. In our thesis approximate a hundred manuscripts havebeen examined and information about the features of copy, the contents and authorsof these works has been given.